România a pierdut duelul cu Cehia pentru semifinalele Fed Cup

fed cup ro cehia digisport-1

ACTUALIZARE 20:02 - Andreea Mitu și Raluca Olaru au fost învinse și în al doilea set de reprezentantele Cehiei, scor 3-6.

ACTUALIZARE 19:20 - Perechea română a pierdut primul set în fața reprezentatelor Cehiei cu 6-2.

ACTUALIZARE 18:55 - A început meciul de dublu. Andreea Mitu şi Raluca Olaru se luptă pentru calificarea în semifinalele Fed Cup cu perechea formată din Barbora Strycova şi Karolina Pliskova.

ACTUALIZARE 18:00 - Monica Niculescu a pierdut în fața Karolinei Pliskova cu 2-1 (4-6, 6-4, 3-6).

ACTUALIZARE 17:20 - După o mobilizare exemplară, Monica Niculescu a reușit să își adjudece setul 2 cu 6-4. Scorul este acum egal: 1-1. Se joacă set decisiv.

ACTUALIZARE 16:30 - Monica Niculescu a pierdut primul set (6-4) și este condusă cu 1-0 de Karolina Pliskova.

ACTUALIZARE 15.45. SETUL 1. Monica Niculescu începe cu un break partida cu Karolina Pliskova.

6-3. SET ȘI MECI SIMONA HALEP

5-3. Halep servește pentru câștigarea partidei.

4-3. Simona Halep își domină adversara și e în avantaj.

2-2. Setul decisiv este foarte echilibrat.

1-2. Break Kvitova!

1-1. Un game disputat, câștigat, în cele din urma, de Kvitova.

Setul 3. Halep începe în forță și câștigă primul game.

3-6. SET KVITOVA!

3-5. Break Kvitova, care servește pentru câștigarea celui de-al doilea set.

3-4. Kvitova își câștigă serviciul.

3-3. Halep revine cu un game alb.

2-3. Petra Kvitova din Cehia a câștigat trei game-uri la rând.

Setul 2: Simona Halep are 2-0 în fața jucătoarei din Cehia.

6-4. SET HALEP!. Simona conduce cu 1-0 la seturi.

5-4. Kvitova reduce din diferență, Halep servește pentru câștigarea setului.

5-3. Halep se îndreaptă spre câștigarea primului set.

4-3. Game câștigat de Kvitova la zero.

4-2. Serviciul Simonei funcționează foarte bine

3-2. Break Halep!

2-2. Simona revine în meci și își câștigă serviciul.

2-1. Jucătoarea din Cehia își câștigă serviciul.

1-1. Kvitova revine si restabileste egalitatea.

Setul 1: Break Halep, care conduce cu 1-0.

ACTUALIZARE 13.05. Partida a început. Servește Kvitova.

Astăzi, Simona Halep joacă împotriva Petrei Kvitova, iar apoi în ultimul meci de simplu se vor înfrunta Monica Niculescu şi Karolina Pliskova. Meciul de dublu ar urma să opună perechile Andreea Mitu/Raluca Olaru şi Denisa Allertova/Barbora Strycova, informează digisport.ro.

Astfel, şansele ţării noastre de a realiza surpriza în faţa echipei care a câştigat de 4 ori trofeul în ultimii 5 ani rămân intacte, mai ales că statistica este de partea tricolorelor, care vor avea nevoie de două victorii duminică.

Simona (3 WTA) se va duela în primul meci al zilei cu Kvitova, jucătoare pe care a mai întâlnit-o în două rânduri în carieră, învingând-o în ambele partide, prima oară în finala din 2013 de la New Haven, 6-2, 6-2, şi a doua oară în semifinalele din 2014 de la Madrid, 6-7, 6-3, 6-2.Al doilea meci al zilei va reprezenta a treia dispută dintre Monica Niculescu şi Karolina Pliskova, numărul 37 mondial impunându-se categoric în primele două, la Nantes (2012, sferturi, 6-3, 6-1) şi în calificările de la New Haven (2014, 6-1, 6-1). De notat totuşi că reprezentanta Cehiei (13 WTA) şi-a crescut mult nivelul jocului în ultimele 18 luni.

Când vine vorba de dublu, dacă scorul va fi 2-2, după meciurile de simplu, adversara României este favorita certă: Barbora Strycova va juca alături de Denisa Allertova: prima a câştigat anul trecut punctul care i-a adus trofeul Cehiei, în finala cu Rusia, când a evoluat alături de Karolina Pliskova.

De partea cealaltă, Andreea Mitu şi Raluca Olaru nu au mai evoluat împreună din ianuarie 2013, atunci când au jucat la turneul ITF de la Eilat, unde au ajuns în semifinale. România ar fi mai puternică dacă Niculescu ar avea puterea să joace două meciuri consecutive şi ar face pereche cu Mitu. Cele două au câştigat în noiembrie anul trecut un titlu ITF, la Poitiers.