România – Estonia, scor 2-0. Tricolorii s-au calificat la baraj, grație dublei lui Marica și Olandei. Posibilii adversari

149632 149632 bucurie romania

Actualizare 22:50: În ultima etapă a grupei D, România a învins Estonia, 2-0, Turcia a pierdut acasă cu Olanda, 0-2, iar Ungaria a învins Andorra, scor 2-0.

6. Andorra 10 0 0 10 0-30 0

Minutul 90+3: Fluier final România – Estonia, scor 2 – 0. Tricolorii merg la baraj!

Minutul 81: GOOOL ROMÂNIA! Marica majorează scorul la 2 - 0. Atacantul a reluat cu capul, din interiorul careului, din centrarea lui Mățel.

Minutul 79: Ultima schimbare în echipa României: Hoban îi locul pe teren lui Lazăr.

Minutul 78: Dmitrijev (Estonia) primește cartonaș galben.

Minutul 75: Ultima înlocuire în echipa Estoniei: Kruglov intră în locul lui Linpere.

Minutul 70: Marica a fost lovit în față de Klavan. Estonul primește cartonaș galben.

Minutul 66: Gardoj primește cartonașul galben, în urma unui fault asupra lui Kink.

Minutul 59: Schimbare la oaspeți: Puri este înlocuit de Ojamaa.

Minutul 58: Gigel Bucur este înlocuit de Gabriel Torje.

Actualizare: Olanda a majorat scorul în Turcia, în minutul 47, prin Sneijder, din pasa lui Kuyt. Ambii jucători evoluează în campionatul turc.

Minutul 46: A început repriza secundă. Bogdan Stancu a ieșit de pe teren și a intrat Gicu Grozav. Modificare și în echipa Estoniei, Zenjov a fost înlocuit de Anier.

Minutul 45: Pauză. România conduce Estonia cu 1 - 0, iar Turcia este condusă acasă de Olanda, scor 0 - 1. În celălalt meci al grupei D, Hungaria se află la egalitate, 0 - 0, cu Andorra.

6. Andorra 10 0 1 9 0-28 1

Minutul 44: România conduce Estonia cu 6 - 1 la cornere.

Minutul 36: Marica a fost aproape de 2-0, dar mingea trimisă de el cu capul, spre colțul lung, a fost respinsă de portar în corner.

Minutul 30: Penalty pentru România obținut de Stancu. GOOOOL ROMÂNIA. Marica a deschis scorul. Portarul Estoniei, Pareiko, a primit cartonaș galben pentru proteste.

Minutul 24: Bogdan Stancu a avut cea mai mare ocazie de gol a partidei, după o pasă cu călcâiul a lui Tănase, dar Stancu a trimis cu tibia peste poartă.

Minutul 23: Kink a șutat puternic de la marginea careului, dar Tătărușanu a respins.

Minutul 19: Marica a cerut iar un penalty, în uma unui clinci cu un fundaș advers, dar centralul nu a acordat nimic.

Minutul 10: Jucătorii noștri domină meciul, însă fără să-și creeaze ocazii de gol.

Actualizare: Olanda a deschis scorul în Turcia. Robben a marcat în minutul 8 cu un șut centrare direct din lovitură liberă. La acest scor România este calificată la baraj.

Minutul 3: Tricolorii au avut prima acțiune de atac.

Minutul 1: A început meciul România - Estonia.

Actualizare 20:30: Echipele de start în meciul România - Estonia:

România: Tătăruşanu - Măţel, Gardoş, D. Goian, Raţ - Lazăr, Bourceanu - Bucur, Stancu, Tănase - Marica

Antrenor: Victor Pițurcă

Estonia: Pareiko - Jaager, Reintam, Klavan, Teniste - Kink, Dmitrijev - Lindpere, Vassiljev, Puri - Zenjov

Antrenor: Tarmo Ruutli

Turcia primește în această seară la Istanbul, de la ora 21:00, vizita Olandei, în ultimul meci din grupa D de calificare la Campionatul Mondial din Brazilia. Naționala Semilunei are nevoie de o victorie pentru a ajunge la baraj.

Chiar dacă e deja calificată la Campionatul Mondial, Olanda va trimite în teren cel mai bun 11. Batavii au nevoie de un succes pentru a deveni cap de serie la tragerea la sorți a grupelor de la Mondiale.

Echipele de start în meciul Turcia - Olanda

Turcia (4-4-2): Volkan - Gonul, Kaya, Toprak, Kaldirim - Turan, Inan, Topal, Adin - Bulut, Yilmaz

Antrenor: Fatih Terim

Olanda (4-2-3-1): Cillesen - Janmaat, Martins, Vlaar, Blind - Clasie, Fer - Robben, Snejder, Lens - Van Persie

Antrenor: Louis Van Gaal

Nu sunt îngrijorat, dar sunt preocupat. Sunt emoţii, e o presiune formidabilă. E o muncă de doi ani şi jumătate practic şi ar fi foarte bine să se termine cu o calificare la baraj. Sunt convins că la meci vor fi mulţi suporteri. Înaintea partidei cu Ungaria, tensiunea a fost mai mare, dar a fost alt tip de tensiune. Când vor intra în teren, jucătorii vor uita absolut totul”, declara Victor Pițurcă înainte de meci.

Selecționerul a cerut însă ca rezultatul meciului de la Istanbul să nu fie anunțat pe stadion în timpul partidei României cu Estonia, pentru ca, în cazul în care turcii conduc, să nu-și demoralizeze elevii, iar în cazul în care conduc olandezii, aceștia să nu-și piardă concentrarea.