România-Polonia 29-31. „Tricolorele” au ratat calificarea în sferturi după ce au condus și cu cinci goluri

6298847-AFP Mediafax Foto-PEDJA MILOSAVLJEVIC

Polonezele au revenit spectaculos cu 10 minute înainte de final, atunci când fetele lui Tadici conduceau cu 26-22. Adversarele „tricolorelor” au reușit să marcheze șapte goluri consecutive, fără a primi vreunul. S-a terminat 31-29 și naționala României a pierdut dramatic calificarea în „sferturi”, unde ar fi întâlnit Franța.

Cea mai bună jucătoare a României a fost Cristina Neagu, care a înscris 10 goluri. Pentru calificarea în optimi, România va primi 34.000 de franci elveţieni.

Marcatoare:

România - Neagu 10 goluri, Brădeanu 6, Ardean-Elisei 4, Manea 4, Nechita 3, Nechita 1, Buceschi 1

Polonia - Wojtas 9 goluri, Grzyb 7, Kulwinska 6, Kudlacz 4, Niedzwiedz 2, Semeniuk 2, Koniuszaniek 1.

În sferturi s-au mai calificat, tot duminică, echipele Germaniei şi Franţei, care au eliminat Angola (scor 29-21), respectiv Japonia (27-19).

Ultima partidă a zilei din optimi este cea dintre Danemarca şi Muntenegru.

Celelalte patru meciuri din optimile de finală sunt programate luni între Brazilia-Olanda, Coreea de Sud-Serbia, Ungaria-Spania şi Norvegia-Cehia.