România, prima victorie în turneul din Antalya

romania-victorie-sioni-foto-digisport

Fără stelişti în primul 11, selecţionata divizionară a României a învins greu o echipă care primise şapte goluri în amicalul precedent.

În prima repriză, Hora şi Vătăjelu au fost autorii singurelor şuturi periculoase la poarta georgienilor. Replica adversarilor a venit în minutul 41, dar Bălgrădean a reţinut fără emoţii.

Jocul României s-a schimbat în minutul 60, când Raul Rusescu a fost trimis pe teren. Atacantul a centrat foarte bine în faţa porţii din lovitură liberă, dar Bejan a irosit cea mai mare ocazie a „tricolorilor” până în acel moment. Stelistul a mai reuşit o centrare bună, din care Dumitraş a deschis scorul, în minutul 65.

Atacurile s-au intensificat la poarta georgienilor pe final. Keşeru a ratat de două ori la aceeaşi fază, iar Rusescu a luat la ţintă ambele bare, din lovitură liberă.

S-a terminat 1-0 pentru România, care mai are de jucat un amical, cu naţionala Moldovei, meci transmis în direct la Digi Sport 1, sâmbătă, de la ora 17:00.