Sigure de locul doi

s16 20sigure 20pe 20locul 20doi 20190213-50398

Aradencele au inceput in forta primele doua sferturi, dar de fiecare data, oaspetele au revenit in joc. Trei trite consecutive reusite de Suzana Milovanovic plus una a Monicai Brosovsky au realizat o diferenta maxima pentru primul mitan, la 34-22. Chiar si asa, satmarencele au strans scorul pana la 38-35 la pauza mare.

In repriza a doua a iesit la rampa cea mai buna marcatoare din campionat. Chrisy Givens a reusit un double double, cu 25 de puncte si 12 recuperari, in timp ce oaspetele au platit tribut si celor patru faulturi comise de Anemarie Parau inca din sfertul trei, care au impiedicat-o sa dezvolte o aparare agresiva.

BC ICIM isi asigura locul doi la finalul sezonului regulat si e favorita sa joace doua meciuri pe teren propriu in eventuala semifinala din play off, contra aceleiasi echipe din Satu Mare. Pana atunci echipa de pe Mures joaca la sfarsitul saptamanii cu trofeul pe masa, in final-four-ul Ligii Europei Centrale, din Cehia, de la Brno.