Simona Halep a câştigat în două săptămâni al doilea trofeu consecutiv din carieră

91587 91587 simona halep

După ce ieri Simona Halep a trecut în penultimul act de Carla Suárez Navarro cu 6-3, 6-2, jucătoarea româncă de tenis a învins-o astăzi în finala turneului de la 's-Hertogenbosch din Olanda, dotat cu premii totale în valoare de 235.000 de dolari, pe Kirsten Flipkens din Belgia.

În vârstă de 21 de ani, românca a ajuns la zece victorii consecutive, cinci dintre ele pe zgură şi cinci pe teren de iarbă.

Halep, locul 45 în clasamentul WTA, a fost premiată cu 32.258 de euro și a acumulat în urma acestui turneu 280 de puncte cu care urca între primele 40 de jucătoare ale lumii. În urma celor două turnee Simona Halep a câștigat aproape 70.000 de euro.

Simona Halep a reușit ceea ce nicio altă jucătoare din țara noastră nu mai făcuse de mai bine de 30 de ani: să câștige două turnee în tot atâtea săptămâni în circuitul WTA.

Singura tenismană care izbutise acest lucru a fost Virgina Ruzici, care în perioada 5-12 iulie 1982 s-a impus la Monte Carlo, pentru ca apoi între 13-19 iulie 1982 să ridice trofeul de la Kitzbuhel.