Simona Halep a câștigat primul trofeu din 2015

halep-trofeu-shenzen-digisport

Sursa foto: Digisport

Tenisul spectacol a revenit la Digi Sport! Simona Halep a început excelent acest nou an competițional și a cucerit sâmbătă dimineață primul ei trofeu în 2015. Sportiva noastră a câștigat ușor finala turneului de la Shenzhen, meci în care a pornit ca favorită certă în duelul cu Timea Bacsinszky, numărul 47 în clasamentul WTA. Halep a învins-o pe elvețiancă în două seturi, scor 6-2, 6-2.

În urma acestei victorii, Simona Halep a primit un cec în valoare de 111.000 de dolari și 280 de puncte în clasamentul WTA. Este cel de-al 9-lea turneu WTA câștigat de constănțeancă.

"Este pentru prima dată când joc cu adevărat în China, a fost săptămână fantastică. Mulţumesc publicului că a venit şi m-a susţinut. Sper să repet performanţa lui Na Li la Melbourne, dar vreau să iau fiecare turneu în parte şi să joc foarte bine la Openul Australiei", a declarat la final campioana de la Shenzen.