Simona Halep, eliminată de la Wuhan

halep turneu tenis wuhan FB

FOTO Facebook

ACTUALIZARE 15.55. Simona Halep a pierdut partida contra jucătoarei Johanna Konta, locul 66 WTA, scor 3-6, 6-3, 5-7.

Johanna Konta a câștigat primul set, 6-3, dar în setul doi, Halep și-a îmbunătățit vizibil jocul și a început să returneze tot mai bine. Simona a fost mai agresivă și a reușit două break-uri, câștigând cu 6-3.

În setul trei, Halep a început foarte bine și a condus cu 5-1. Din acel moment, Konta a revenit incredibil și a câștigat 6 game-uri consecutive, reușind trei break-uri și câștigând cu scorul de 7-5.

În sferturi, Konta va juca împotriva americancei Venus Williams, locul 24 WTA, care a eliminat-o pe Carla Suarez Navarro.

Venită din calificări, britanica născută în Australia se află pe locul 66 în ierarhia feminină şi a făcut deja două victime cu nume pe tabloul principal, Andrea Petkovic şi Victoria Azarenka.

Sunt mai încrezătoare acum şi vreau să intru pe teren să îmi fac jocul şi să fac totul pentru a câştiga”, declara Simona Halep, înaintea partidei.

Meciul dintre Simona Halep şi Johanna Konta a fost în direct la Digi Sport 2.