Simona Halep și Monica Niculescu, eliminate de la Guanghzou

HALEP

Simona Halep / FOTO: digisport.ro

Simona Halep s-a oprit în sferturile de finală la Guanghzou. Principala favorită a competiţiei a fost condusă în permanenţă de Denisa Allertova, locul 73 WTA. Jucătoarea din Cehia a câştigat primul set cu 6-4, iar în al doilea a condus cu 5-1. Halep a câştigat două game-uri la rând, dar nu a mai putut să revină. A fost 6-3 pentru Allertova în actul secund, care a obţinut astfel cea mai importantă victorie a carierei.

Monica Niculescu nu va putea să îşi apere titlul cucerit anul trecut la Guangzhou. A 49-a jucătoare a lumii a fost eliminată în sferturi de belgianca Yanina Wickmayer. Niculescu a cedat cu 2-6 în actul inaugural.

Setul secund s-a desfăşurat după un scenariu asemănător şi s-a încheiat tot cu scorul de 6-2 pentru Wickmayer.