TENIS. Rafael Nadal redevine „numărul 1” în lume

Data publicării:
Nadal - 6099468-AFP Mediafax Foto-MARK RALSTON

Rafael Nadal va fi de luni noul lider al clasamentului ATP. După un sezon fabulos, în care s-a impus la Roland Garros şi la US Open, tenismanul iberic revine pe prima poziţie a ierarhiei mondiale pentru prima oară din 3 iulie 2011. Nadal s-a calificat astăzi în finala de la Beijing, unde îl va avea ca adversar pe Novak Djokovici.   

Tenismanul iberic s-a calificat în finala turneului de tenis de la Beijing, după ce adversarul din semifinale, Tomas Berdych, s-a accidentat şi a abandonat la scorul de 4 la 2 în favoarea lui Nadal. Nadal a ratat debutul de sezon, inclusiv Australian Open, din cauza unei accidentări şi căzuse pe locul 5 mondial.

La începutul anului nu îmi imaginam aşa ceva. Ceva s-a întâmplat mult mai repede decât am visat eu, dar apoi am început să joc excelent la Acapulco şi acest sezon a devenit unul dintre cele mai bune ale carierei mele”, a mărturisit Nadal.

În finala de la Beijing, Nadal îl va întâlni pe Novak Djokovic, care l-a învins pe Richard Gasquet cu 6 la 4, 6 la 2.

Va fi un meci extraordinar. De fiecare dată când ne întâlnim, rivalitatea este foarte mare. Va fi ceva grozav pentru turneu şi pentru noi. Este o mare provocare şi pentru a câştiga titlul trebuie să-l înving pe cel mai bun jucător”, a declarat Djokovic.

În 2013, Novak Djokovici şi Rafa Nadal s-au întâlnit de patru ori. Spaniolul s-a impus în trei rânduri, în timp ce Djokovic a câştigat o singură dată.

Serena Williams joacă finala feminină

Și Serena Williams îşi continuă parcursul perfect din acest an. Numărul 1 WTA s-a calificat în finala de la Beijing, unde o va întâlni pe Jelena Jankovici.

Serena Williams a acuzat dureri la spate în semifinala cu Agnieska Radwanska din cadrul Openului Chinei. Problemele medicale n-au împiedicat-o pe americancă să se impună la final cu un dublu 6 la 2. Williams are un parcurs fenomenal în acest an. Din 75 de meciuri a pierdut doar 4.

În finala de la Beijing, numărul 1 WTA o va avea ca adversară pe Jelena Jankovici. Sârboaica a avut emoţii doar în primul set al confruntării cu Petra Kvitova. A fost învinsă în tie-break, dar apoi a jucat perfect. Jankovici a câştigat următoarele două acte cu 6 la 1, 6 la 1 şi şi-a asigurat prezenţa în finală.  

*************************************************************************

La Tokyo, al treilea favorit, Milos Raonic, s-a calificat în finala competiţiei. Canadianul s-a impus cu 7 la 6, 6 la 1 în semifinala cu Ivan Dodig din Croaţia.

În ultimul act, Raonic va da piept cu principalul favorit al turneului. Argentinianul Juan Martin del Potro s-a impus după două tiebreakuri în faţa spaniolului Nicolas Almagro, cap de serie numărul 6.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce trebuie să ai obligatoriu în mașină în 2026, potrivit Codului Rutier. Lista echipamentelor esențiale...
Digi FM
Prințul William, poză nemaivăzută din colecția personală, alături de mama lui. El avea doi ani, prințesa...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Celia a divorțat după 13 ani de căsnicie: „Am încercat să fiu de casă, dar m-am pierdut pe mine”
Film Now
Val de comentarii după ce actori celebri nu au fost incluși în segmentul „In Memoriam” de la Oscaruri 2026...
Adevarul
„Nici măcar nu ne-au văzut dronele”. Cum au învins ucrainenii forțele NATO, în timpul unor exerciții militare...
Newsweek
Ministrul muncii, mesaj pentru 2.800.000 pensionari. Avem 1.000.000.000 lei în plus pentru pensii în aprilie
Digi FM
Cozonac de post cu nucă și stafide. Rețetă ușoară pentru un desert delicios
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Când este echinocțiul de primăvară 2026. De ce ziua nu este, totuși, perfect egală cu noaptea
Digi Animal World
Pericol ascuns în grădini și parcuri. Planta de primăvară care poate intoxica pisicile și câinii
Film Now
Timothée Chalamet și Steven Spielberg, moment tensionat la Oscar 2026. Regizorul l-a criticat după...
UTV
Megan Fox a întors toate privirile la petrecerea premiilor Oscar 2026