UEFA Champions League. Echipele calificate în optimi, după partidele de marți și miercuri

Trofeu UEFA Champions League Liga Campionilor - Guliver GettyImages

Foto © Guliver/GettyImages

Iată echipele calificate în optimile Ligii Campionilor:

Echipele calificate în optimile Ligii Campionilor: Atletico Madrid, Juventus Torino, Real Madrid, FC Basel, AS Monaco, Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund, Arsenal Londra, Bayern Munchen, Manchester City, FC Barcelona, Paris Saint-Germain, Chelsea Londra, Schalke 04, FC Porto şi Şahtior Doneţk.Echipele calificate în optimile Ligii Campionilor şi formaţiile care vor evolua în 16-imile Ligii Europa, după meciurile de marţi şi miercuri din ultima etapă a fazei grupelor:

Echipele care vor evolua în 16-imile Ligii Europa: Olympiakos Pireu, Liverpool, Zenit Sankt Petersburg, Anderlecht Bruxelles, AS Roma, Ajax Amsterdam, Sporting Lisabona şi Athletic Bilbao.

Tragerea la sorţi pentru optimile Ligii Campionilor va avea loc, luni, 15 decembrie, când este programată şi tragerea la sorţi pentru 16-imile Ligii Europa.

REZULTATELE PARTIDELOR DE MARȚI:

Grupa A

Olympiakos (Grecia) - Malmo (Suedia) 4-2

Au marcat: Fuster (22), Dominguez (63), Mitroglou (87), Affelay (90+1) / Kroon (59), Rosenborg (81)

Juventus (Italia) - Atletico Madrid (Spania) 0-0

Grupa B

Liverpool (Anglia) - FC Basel (Elveţia) 1-1

Au marcat: Gerrard (81) / F. Frei (25)

Real Madrid (Spania) - Ludogorets (Bulgaria) 4-0

Au marcat: Ronaldo (20 - penalty), Bale (38), Arbeloa (80), Medran (88)

Grupa C

AS Monaco (Franţa) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia) 2-0

Au marcat: Abdennour (63), Fabinho (89)

Benfica Lisabona (Portugalia) - Bayer Leverkusen (Germania) 0-0

Grupa D

Galatasaray Istanbul (Turcia) - Arsenal (Anglia) 1-4

Au marcat: Sneijder (88), Podolski (3 și 90+2), Ramsey (11 și 29)

Borussia Dortmund (Germania) - Anderlecht (Belgia) 1-1

Au marcat: Immobile (58) / Mitrovic (84)

Grupa C

AS Monaco (Franţa) - Zenit Sankt Petersburg (Rusia)

Benfica Lisabona (Portugalia) - Bayer Leverkusen (Germania)

Grupa D

Galatasaray Istanbul (Turcia) - Arsenal (Anglia)

Borussia Dortmund (Germania) - Anderlecht (Belgia)

Miercuri, 10 decembrie, 21:45

Grupa E

AS Roma (Italia) - Manchester City (Anglia), Digi Sport 2

Bayern Munchen (Germania) - CSKA Moscova (Rusia), Digi Sport 3

Grupa F

FC Barcelona (Spania) - Paris Saint-Germain (Spania), Digi Sport 1

Ajax Amsterdam (Olanda) - APOEL Nicosia (Cipru)

Grupa G

Chelsea (Anglia) - Sporting Lisabona (Portugalia)

NK Maribor (Slovenia) - Schalke 04 (Germania)

Grupa H

FC Porto (Portugalia) - Şahtior Doneţk (Ucraina)

Athletic Bilbao (Spania) - BATE Borisov (Belarus)

REZUMATE VIDEO:

Calificate fără probleme în optimi, Barcelona şi PSG s-au duelat pe Nou Camp pentru primul loc în grupa F. Oaspeţii au deschis scorul prin Ibrahimovic, servit excelent în careu de Matuidi. Catalanii, pentru care o remiză nu era suficientă, au revenit imediat. Messi a restabilit egalitatea din pasa lui Suarez. Neymar a adus gazdele în avantaj cu patru minute înainte de pauză, cu un şut din afara careului suficient de puternic şi plasat cât să nu îi lase nicio şansă lui Sirigu. PSG s-a aruncat în atac după reluare, însă Bartra i-a blocat pe rând pe Lucas şi Matuidi la prima mare ocazie a francezilor din repriza a doua. În loc de 2-2 a fost 3-1 pentru Barcelona: Luis Suarez a stabilit scorul final după un şut al lui Neymar respins în faţă de Sirigu, iar Barcelona a devansat PSG şi a terminat prima în grupă.

Roma şi Manchester City s-au întâlnit pe Stadio Olimpico într-un meci „a fi sau a nu fi” în primăvara europeană. Italienii au fost primii aproape de gol, dar Hart s-a opus la reluarea lui Holebas. La poarta cealaltă, Milner a avut prima ocazie a lui City cu cinci minute înainte de pauză. Cetăţenii au dat lovitura după pauză: Nasri a trimis la vinclu din marginea careului, iar Morgan de Sanctis s-a văzut nevoit să scoată balonul din plasă. În căutarea victoriei care să o ducă în optimile de finală, Roma s-a aruncat în atac. Liaici s-a descurcat excelent în careul advers, dar şi-a încheiat acţiunea cu un şut peste poartă. Norocul a fost de partea englezilor şi la ocazia uriaşă a lui Manolas, care a nimerit bara din apropiere. Zabaleta a spulberat speranţele Romei cu patru minute înainte de final, la capătul unei acţiuni de contraatac a oaspeţilor. S-a terminat 2-0 pentru City, care merge în optimile de finală UEFA Champions League. Italienii îşi vor continua campania europeană în Europa League.

Sigură de primul loc în clasamentul grupei E, Bayern Munchen şi-a respectat blazonul în confruntarea cu ruşii de la ŢSKA Moscova. Thomas Muller a deschis scorul după o lovitură de la unsprezece metri obţinută de Ribery. Golgeterul lui ŢSKA, Seydou Doumbia, a fost aproape de egalare, însă Neuer şi-a salvat echipa în situaţie de unu la unu cu atacantul ivorian. După pauză, Lewandowski a fost aproape de golul al doilea pentru Bayern, dar a fost rândul lui Akinfeev să se remarce în poarta oaspeţilor. Sebastian Rode a marcat pentru 2-0 în minutul 84, din pasa lui Schweinsteiger. S-a terminat 3-0 pentru Bayern: Gotze a închis tabela în ultimul minut de joc. Ruşii, care aveau şanse chiar şi la un loc în optimi înaintea meciului au terminat pe ultimul loc în grupă şi sunt eliminaţi din Europa.