Valentino Rossi a câștigat Marele Premiu de Moto GP al Olandei

motogp

Plecat al patrulea, Valentino Rossi a recuperat și, în turul şase, l-a depăşit pe Dani Pedrosa şi s-a instalat la conducerea cursei. Pilotul Yamaha n-a mai avut probleme până la final.

În schimb, bătălia pentru celelalte locuri ale podiumului a fost extrem de încinsă. Marc Marquez a fost al doilea, în timp ce britanicul Cal Crutchlow a reuşit să termine întrecerea pe trei, după ce l-a depăşit şi el pe Dani Pedrosa.

Liderul la zi al clasamentului a încheiat cursa pe locul al patrulea.

Pentru Valentino Rossi a fost primul succes din ultimii trei ani. De şapte ori campion mondial, italianul câştigase ultima oară cursa din Malaysia din 2010.

La Moto 2, Pol Espargaro a fost primul şi a redus la 30 de puncte diferenţa faţă de liderul clasamentului, Scott Redding.

La Moto 3, Luis Salom a obţinut victoria, după ce l-a depăşit pe Maverick Vinales în ultimele momente ale cursei.

Următoarea etapă se va desfăşura în Germania, pe 14 iulie şi va fi transmisă pe Digi Sport.