Victorie cu emoţii

sport 20baschet-52262

Avertismentul cu Timba nu a fost luat în seamă de leii lui Cristi Achim, şi gazdele au câştigat primul sfert cu scorul de 18-16. Statutul de lideri i-a trezit însă la realitate pe orădeni în sfertul doi în care au făcut instrucţie cu Clubul Sportiv Şcolar Giurgiu, sfert câştigat la nouă puncte, 23-14. Pauza mare a fost însă un sfetnic bun pentru gazde. Acestea au trecut din nou în avantaj după unui sfert trei extrem de bun. Cu doar opt puncte marcate şi 24 primite, CSM Oradea şi-a văzut periclitată soarta pe finalul jocului. A venit însă răbufnirea de orgoliu şi CSM a trimis meciul în prelungiri. Primul over-time s-a încheiat la egalitate, 10-10, astfel că echipa învingătoare a fost decisă după alte cinci minute de prelungiri. De această dată, baschetbaliştii orădeni au făcut diferenţa graţie unui Pesici în mare formă, autor a 31 de puncte, dar care nu a mai prins finalul pe teren după cinci abateri personale, soartă pe care a avut-o şi Stefanovic. Eliminările au contat însă mai puţin pentru că Oradea a câştigat sfertul şase, scor 7-5, şi a obţinut astfel a 20-a victorie stagională.