VIDEO. Australia, în finala Cupei Mondiale de rugby

ashley cooper-rugby-digisport

A doua semifinală a Cupei Mondiale a început practic de la scorul de 7-0 pentru australieni, care au marcat primul eseu prin Rob Simmons după doar două minute de joc, iar Bernard Foley a transformat încercarea. Luați prin surprindere, argentinienii au mai cedat o dată: Adam Ashley-Cooper culcat şi el balonul în suprafaţa adversă.

Susţinută de Maradona din tribune, naţionala Argentinei a rămas în joc graţie loviturilor de pedeapsă transformate de Nicolas Sanchez, cinci la număr în tot meciul. Până la pauză, Adam Ashley-Cooper şi-a mai trecut în cont un eseu, iar Wallabies au condus cu 19 la 9.

Cea mai frumoasă încercare a partidei i-a aparţinut aceluiaşi Adam Ashley-Cooper, care a devenit şi cel mai bun marcator la actuala Cupă Mondială, cu un total de 89 de puncte.

Finalul a fost emoționant pentru argentinieni: antrenorul Daniel Hourcade și Diego Maradona au izbucnit în lacrimi. Australia s-a impus cu 29 la 15 şi a pus capăt visului Pumelor de a juca o finală de Cupă Mondială.

Argentina va lupta totuşi pentru bronz cu Africa de Sud, vineri, de la ora 22, în direct la Digi Sport 2.

Finala mare, Australia - Noua Zeelandă, e programată sâmbătă, pe Digi Sport 1, de la ora 18:00.

(Mai multe imagini din semifinala Australia-Argentina puteți urmări AICI).