Finala Cupei Mondiale: Franţa - Croaţia, duminică, la Moscova

colaj modric griezmann, croatia - franta, finala cm 2018_getty

Franța – Croația este finala Campionatului Mondal de fotbal, ce va avea loc duminică, de la ora 18:00, la Moscova. Sâmbătă, de la ora 17:00, la Sankt Petersburg, va avea loc finala mică: Belgia – Anglia.

Franța a învins Belgia, iar Croația a trecut de Anglia în cele două semifinale pentru a ajunge în finala Campionatului Mondiale de fotbal din Rusia.

Campioană mondială în 1998, naționala Franței va juca a treia sa finală la un turneu mondial de fotbal.

De celalaltă parte, selecţionata Croaţiei s-a calificat în premieră în finala Cupei Mondiale, depășindu-și astfel performanţa obţinută în 1998, când a câştigat medaliile de bronz.

Franța a câștigat grupa C, cu 7 puncte, din care au mai făcut parte Danemarca, Peru și Australia.

A doua finalistă, Croația, a câștigat grupa D cu maximum de puncte, cu victorii în fața Argentinei, Nigeriei și Islandei.

În meciurile eliminatorii, Franța a trecut de Argentina, Uruguay și Belgia. Pe partea celalaltă a tabloului, Croația a învins Danemarca, Rusia și Anglia.

Finala CM 2018 între Franța și Croația va avea loc duminică, de la ora 18:00, pe stadionul Luzhniki din Msocova.

Sâmbătă, de la ora 17:00, la Sankt Petersburg, va avea loc finala mică: Belgia – Anglia, pentru medalia de bronz.