România-Norvegia, 1-1 în preliminariile EURO 2020. Cum arată clasamentul grupei F

romania norvegia suporeteri copii inquam Octav Ganea20191015214752_OGN_5779-01

România a remizat, scor 1-1, marți seară în meciul cu Norvegia, de pe Arena Națională, în grupa F de calificare la EURO 2020. Golurile partidei au fost marcate de Mitriță, în minutul 62, și de Sorloth, în minutul 90+2.

Echipa națională de Fotbal a României a încheiat la egaliate meciul cu Norvegia, scor 1-1, din grupa F de calificare la EURO 2020. Tricolorii au fost egalați în minutul 90+2, ratând șansa de a urca pe locul secund în grupă.

Alexandru Mitriţă a deschis scorul, în minutul 62. Fotbalistul lui New York City FC a beneficiat de o degajare greşită a portarului norvegian, a pătruns până la marginea careului advers şi a şutat în plasa norvegienilor, cu piciorul stâng.

Reuşita lui Mitriţă a venit la aproximativ 10 minute după ce tricolorii au ratat un penalty. Nicuşor Bancu a obţinut o lovitură de pedeapsă în minutul 51, după ce a fost faultat în careu, însă George Puşcaş a ratat de la punctul cu var. Atacantul lui Reading a ales să trimită pe jos, însă portarul Jarstein a respins.

În minutul 64, la doar un minut după ce a intrat pe teren, Florin Andone putea majora avantajul României, însă a trimis în bara transversală, cu capul, după o fază confuză în careul nordicilor.

Norvegia a egalat în minutul 90+2, după o lovitură de cap a lui Sorloth, din apropierea porții lui Tătărușanu.

Astfel, România se menține pe locul 3, în spatele Spaniei și Suediei.

18 noiembrie: Spania-România/ Suedia-Insulele Feroe/ Malta-Norvegia

În aceste condiții, România este obligată să învingă Suedia, pe Arena Națională, la 15 noiembrie, pentru a păstra șanse la calificare. De asemenea, echipa lui Contra trebuie să obțină cel puțin un egal, trei zile mai târziu, contra Spaniei, la Madrid, în varianta foarte probabilă în care Suedia se va impune contra Insulelor Feroe, în ultimul joc al grupei.

Spre deosebire de meciul cu Insulele Feroe, disputat sâmbătă, la Torhsavn, scor 3-0 pentru tricolori, Cosmin Contra a efectuat patru modificări. În locul lui Vlad Chiricheș, Ianis Hagi, Florinel Coman și Florin Andone au intrat Adrian Rus, Răzvan Marin, Ciprian Deac și Alexandru Mitriță. De partea cealaltă, Norvegia se va baza pe doi atacanți în echipa de start - King și Odegaard.

Echipele din meciul România-Norvegia:

România: Tătărușanu - Benzar, Nedelcearu, Rus, Bancu - Marin, Anton - Deac, Mitriță, Stanciu - Pușcaș
Rezerve: Radu, Niță, Toșca, Burcă, Coman, Hagi, Keșeru, Mogoș, Bordeianu, Nistor, Cicâldău, Andone
Selecționer: Cosmin Contra

Norvegia: Jarstein - Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami - Johansen, Berge, Henriksen, Selnaes - King, Odegaard
Rezerve: Nyland, Rossbach, Rosted, Glesnes, Sorloth, Elyounoussi, Midtsjo, Svensson, Meling, Johnsen, Normann
Selecționer: Lars Lagerback

Arbitru: Bobby Madden (Scoția) | Asistenți: David Roome, Sean Carr (Scoția) | Al patrulea oficial: Nicholas Walsh (Scoția).

Meciul dintre România şi Norvegia, din runda a opta a grupei F de calificare la Campionatul European din 2020, este programat marţi, de la ora 21:45. Pe Arena Naţională sunt aşteptaţi peste 30.000 de copii şi însoţitori.

copii suporteri romania norvegia

România şi Norvegia au nevoie de o victorie pentru a rămâne cu şanse reale în lupta pentru calificarea la Campionatul European din 2020.

De la aceeași oră, în grupa F de calificare la EURO 2020, se mai joacă partidele Insulele Feroe-Malta și Suedia-Spania.