Ajax, în semifinalele Ligii Campionilor după ce a eliminat-o pe Juventus

Juventus v Ajax - UEFA Champions League Quarter Final: Second Leg
Matthijs de Ligt sărbătorește golul calificării în semifinalele UEFA Champions League. Foto: Guliver/Getty Images

Ajax Amsterdam a produs o nouă surpriză în Liga Campionilor, învingând, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), formaţia Juventus Torino, în manşa a doua a sferturilor de finală. Ajax merge în semifinale, după ce în tur a fost 1-1.

Cristiano Ronaldo a marcat în minutul 28 un gol validat cu VAR (al 126-lea din Liga Campionilor). Van de Beeck a egalat în minutul 34, iar De Ligt a înscris, în minutul 67, golul victoriei.

Ajax este din nou în semifinalele celei mai importante competiţii europene rezevate cluburilor după 23 de ani.

În turul anterior, olandezii au eliminat deţinătoarea trofeului, Real Madrid, după 1-2 şi 4-1.

Barcelona a trecut lejer de Manchester United

În celălalt meci de marţi, FC Barcelona a învins, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia Manchester United. În tur, catalanii se impuseseră cu 1-0.

Felix Brych a dictat penalti în minutul 10 pentru FC Barcelona, dar a revenit asupra deciziei după ce a consultat asistenţa video.

Messi a marcat în minutele 16 şi 20, ultimul după o greşeală a lui De Gea, care a scăpat balonul în plasă. Couthinho a înscris şi el, în minutul 61, cu un şut spectaculos.

Cu reuşitele de marţi, primele în sferturile de finală ale Ligii Campionilor din 2013, Messi a ajuns la 110 goluri în această competiţie.

Sursa: News.ro