Arturo Vidal, erou pe Olimpico. Juventus, în marş forţat spre „scudetto”

29032013-2013-04-16-09h17m18s192

Lazio nu îşi revine după eliminarea din sferturile de finală ale Europa League. Fără Ştefan Radu, echipa din Roma s-a văzut condusă încă de la începutul partidei cu campioana Juventus.

Cei trei au fost în prim-plan şi la al doilea gol al elevilor lui Antonio Conte. Pasa lui Vucinici a fost deviată de Ţana, dar mingea a ajuns la Vidal, care şi-a trecut în cont dubla, în minutul 28.

Fundaşul albanez şi-a mai spălat din păcate când şi-a salvat echipa de la un al treilea gol, marcat de Claudio Marchiosio.

Juventus a fost aproape de gol şi în repriza secundă, dar Federico Marchetti a respins lovitura liberă a lui Andrea Pirlo, iar Marchisio a trecut din nou pe lângă gol.

S-a terminat 2-0, iar Juventus rămâne lider, cu 11 puncte avans faţă de ocupanta locului secund, Napoli. Lazio rămâne pe locul cinci.