Calificare România U21-Liechtenstein U21, 4-0. Calificare după 20 de ani la un turneu final al CE de tineret

minge fotbal lpf.ro

Echipa naţională de tineret a României a învins, marţi, la Ploieşti, cu scorul de 4-0 (3-0), reprezentativa Liechtensteinului, în Grupa a VIII-a a preliminariilor, calificându-se după mai bine de 20 de ani la turneul final al Campionatului European „under 21”.

Ediţia din 2019 va avea loc în Italia şi San Marino.

România a mai participat o dată la CE „under 21”, în 1998, când a organizat turneul final şi a ocupat locul 8, ultimul.

George Puşcaş, în minutele 14 şi 39, de fiecare dată cu lovituri de cap, Ianis Hagi, în minutul 25, din lovitură liberă, şi Adrian Petre, în minutul 78, cu un şut din apropierea careului mic, au înscris golurile.

Au marcat: Puşcaş '14, '39, Hagi '25, Ad. Petre '78.

Au evoluat următoarele echipe:

România: Radu – Butean, Paşcanu, Ghiţă, Ştefan – Nedelcu, Cicâldău – Man (Măţan '57), I. Hagi (Moruţan '64), Ivan (Ad. Petre '74) – Puşcaş. Selecţioner: Mirel Rădoi;

Liechtenstein: A. Majer – Seemann, Uterrainer, Haas – Graber, Frommelt, N. Frick, Graber (Kardesoglu '83) – Viret (Vogt '66), Y. Frick, Wolfinger (Ritter '87). Selecţioner: Heinz Fuchsbichler.

Cartonaşe galbene: Ivan '50 / Graver '34, Frommelt '41, Viret '54

Arbitri: Besfort Kasumi - Edmond Zeqiri, Fatmir Sekiraqa – Genc Nuza (toţi din Kosovo).

La acest meci, disputat pe Stadionul Ilie Oană, au asistat aproximativ 12.000 de spectatori.

În celelalte meciuri al Grupei a VIII-a, Ţara Galilor - Elveţia, scor 3-1, şi Portugalia - Bosnia-Herţegovina, scor 4-2.

6. Liechtenstein - 0.

La turneul final se califică direct doar prima clasată în fiecare grupă. Cele mai bune patru din cele nouă ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off în dublă manşă pentru a stabili ultimele două selecţionate care merg la CE.

Turneul final al celei de-a XXII-a ediţii a Campionatului European de tineret va avea loc în Italia şi San Marino, între 16 şi 30 iunie 2019, cu participarea a 12 echipe, ce vor fi împărţite în trei grupe. Câştigătoarele fiecărei grupe şi formaţia de pe locul al doilea cu cele mai bune rezultate se califică în semifinale.

Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc la 23 noiembrie, la Bologna.