CM 2014. Argentina – Elveția, 1-0. Di Maria a înscris în minutul 118 și i-a trimis pe sud-americani în sferturi

284394 284394 di maria bucurii

Argentina a avut controlul jocului, dar a manevrat greu şi nu a găsit soluţii în faţa zidului elveţian. Cele două echipe au riscat puţin, s-au anihilat reciproc în mare măsură şi nu avut nicio ocazie în prima jumătate de oră a penultimei optimi de la CM 2014

Elveţia a avut prima şi cea mai mare ocazie a primei reprize, în minutul 28, când Shaqiri a întors o minge pentru Xhaka, al cărui şut a fost respins excelent de Romero, care a apărat apoi şi mingea trimisă de Lichtsteiner.

Au jucat echipele

Argentina: Romero - Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo (Basanta '105+1) - Gago (Biglia '106), Mascherano, Di Maria - Messi, Higuain, Lavezzi (Palacio '74). Selecţioner: Alejandro Sabella

Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri, Xhaka (Fernandes '66), Mehmedi (Dzemaili '113)- Drmic (Seferovici '82). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld (GER)

Cartonaşe galbene: Rojo '90, Di Maria '120, Garay '120+4 / Xhaka '36, Fernandes '72

În sferturile de finală, Argentina va întâlni învingătoarea meciului dintre Belgia şi SUA, programat la ora 23:00.