CM 2022. Brazilia a fost eliminată. Croația a câștigat la loviturile de departajare și merge în semifinale

Croatia v Brazil, FIFA World Cup 2022, Quarter Final, Football, Education City Stadium, Doha, Qatar - 09 Dec 2022
Croația a câștigat la loviturile de departajare și merge în semifinale. Foto: Profimedia

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a învins Brazilia cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Scorul a fost egal, 1-1, după prelungiri. Croația a câștigat însă cu 4-2 la loviturile de departajare.

După 90 de minute, tabela arăta 0-0 la partida dintre Croația și Brazilia, însă brazilienii au reușit să marcheze în prima repriză a prelungirilor, la al zecelea șut pe spațiul porții, potrivit Digisport.ro.

În minutul 105+1, Lucas Paqueta i-a pasat în careu lui Neymar, decarul l-a driblat pe portarul Livakovic și a trimis balonul în poartă.

Astfel, starul legitimat la PSG a ajuns la 77 de goluri pentru naționala Braziliei și i-a egalat recordul legendarului Pele, de cel mai bun marcator din istoria naționalei Braziliei.

Avantajul brazilienilor nu a durat mult pentru că în cea de-a doua repriză a prelungirilor, croații au restabilit egalitatea prin Petkovic (minutul 117).