cristiano ronaldo consolat pe teren de un adversar sarb
Cristiano Ronaldo, devastat după ce Portugalia a ratat acasă, în ultimul minut, calificarea directă la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar Foto: Profimedia Images

Un gol marcat în ultimul minut de Aleksandar Mitrovic a permis Serbiei să smulgă Portugaliei calificarea directă la Cupa Mondială din 2022, duminică seara, pe Estádio da Luz din Lisabona. Sârbii au câștigat cu 2-1, terminând pe primul loc în Grupa A.

Acum, Serbia s-a calificat la Cupa Mondială din Qatar de pe primul loc în grupă, în timp de Portugalia așteaptă tragerea la sorți a meciurilor de baraj.

Cele două echipe au început acest ultim meci din grupă la egalitate de puncte, dar cu o diferență de goluri în favoarea gazdelor. Portughezii trebuiau doar să evite înfrângerea pentru a-și asigura locul la competiția de anul viitor.

Portugalia - Serbia: 1-2

După doar două minute de joc, Nemanja Gudelj a fost deposedat la marginea propriei suprafețe de pedeapsă de Bernardo Silva. Mingea pierdută a ajuns la Renato Sanches, care și-a păstrat calmul și a trimis mingea în poartă, înainte ca VAR-ul să verifice un potențial fault, scrie Mediafax.

Serbia a fost la un pas de a egala, zece minute mai târziu, când Dusan Vlahovic a nimerit bara.

Cristiano Ronaldo a amenințat și el poarta adversă de două ori, neconcludent însă.

O altă greșeală defensivă, de data aceasta de cealaltă parte a terenului, le-a pus oaspeților pe tavă golul egalizator, în minutul 33. Șutul deviat al lui Dusan Tadic l-a păcălit pe Rui Patricio, iar mingea trecut agonizant peste linia porții.

Portugalia a fost aproape de a-și restabili avantajul cu puțin timp înainte de pauză, dar lovitura de cap deviată a lui Danilo Pereira a trecut puțin peste bară.

În ultimul minut al timpului regulamentar, Tadic i-a centrat lui Mitrovic, în adâncime, la bara a doua, iar atacantul sârb a trimis mingea cu capul în plasă, de la 6-7 metri, pe colțul scurt al porții lui Rui Patricio.

Cristiano Ronaldo, copleșit, a plâns pe teren

Cristiano Ronaldo a fost devastat de reușita Serbiei, iar după fluierul final a izbucnit în plâns, scrie digisport.ro. La polul opus, sârbii au fost în culmea bucuriei.

Cristiano Ronaldo suportă cu greu înfrângerea în fața Serbiei Foto: Profimedia Images

Vedeta lui Manchester United mai are o șansă de a participa la CM 2022, dar Portugalia va fi nevoită să câștige două meciuri de baraj.

Câştigătoarele grupelor preliminare se califică direct la turneul final din Qatar. Formaţiile clasate pe locurile secunde şi cele mai bune două echipe necalificate din Liga Naţiunilor 2020-2021 vor juca baraje în urma cărora alte trei formaţii vor obţine biletele pentru CM 2022.

La Campionatul Mondial din 2022 vor participat 32 de echipe naționale, dintre care 13 vor fi din Europa. Turneul final va avea loc, în premieră, în perioada 21 noiembrie - 18 decembrie.

Echipe calificate la Campionatul Mondial din Qatar

Au obţinut până acum calificarea la CM 2022 următoarele echipe: Germania, Danemarca, Franţa, Belgia, Croaţia, Spania şi Serbia, alături de echipa gazdă, Qatarul (calificată din oficiu), relatează Agerpres.

Rezultatele înregistrate duminică:

Grupa A

Luxemburg - Irlanda 0-3
Au marcat: Shane Duffy 67, Chiedozie Ogbene 75, Callum Robinson 88.

Portugalia - Serbia 1-2
Au marcat: Renato Sanches 2, respectiv Dusan Tadic 33, Aleksandar Mitrovic 90.

Grecia - Kosovo 1-1
Au marcat: Georgios Masouras 44, respectiv Amir Rrahmani 76.

Malta - Slovacia 0-6
Au marcat: Albert Rusnak 6, 16, Ondrej Duda 8, 69, 80, Vernon De Marco 72.

Slovenia - Cipru 2-1
Au marcat: Miha Zajc 48, Adam Gnezda Cerin 84, respectiv Andronikos Kakouli 89.

Armenia - Germania 1-4

Au marcat: Henrih Mhitarian 59 - penalty, respectiv Kai Havertz 15, Ilkay Gundogan 45+4 - penalty, 50, Jonas Hofmann 64.

Macedonia de Nord - Islanda 3-1

Au marcat: Ezgjan Alioski 7, Eljif Elmas 65, 86, respectiv Jon Dakur Thorsteinsson 54.
Cartonaş roşu: Isak Bergmann Johannesson (Islanda) 79.

Liechtenstein - România 0-2 (0-1)

Au marcat: Dennis Man 8, Nicuşor Bancu 87. Nicolae Stanciu (România) a ratat un penalty în min. 35 (şut pe lângă).

1. Germania 10 9 0 1 36-4 27
2. Macedonia de Nord 10 5 3 2 23-11 18
3. România 10 5 2 3 13-8 17
4. Armenia 10 3 3 4 9-20 12
5. Islanda 10 2 3 5 12-18 9
6. Liechtenstein 10 0 1 9 2-34 1

*Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Editor : Luana Pavaluca