Cu patru goluri în poartă, Dinamo îşi ia adio de la Europa League după meciul cu FC Vaslui

vasluiDinamo

Dorit de Steaua, Lucian Sânmărtean i-a pasat decisiv lui Liviu Antal, iar fostul campion cu Oţelul a deschis scorul pentru Vaslui.

Dinamo a ripostat peste câteva minute, atunci când Sorin Strătilă a scăpat singur şi a restabilit egalitatea după ce l-a driblat şi pe portarul Cătălin Straton.

La pauză însă, elevii lui Gabi Balint au intrat în avantaj. Cristi Bălgrădean a ieşit greşit la o centrare şi Piotr Celeban a înscris cu capul.

Nerefăcut complet, Lucian Sânmărtean a ieşit din teren în prima repriză, iar înlocuitorul său, viitorul stelist Nicuşor Stanciu, a făcut 3-1 cu un şut de la şase metri, din pasa lui Antal.

Dinamo putea reveni pe tabelă, dar şutul lui Alexandru Tudose, deviat de Celeban, a nimerit bara porţii gazdelor.

În finalul jocului, Vasluiul a urcat diferenţa la trei goluri, graţie unui şut de la distanţă a lui Mike Temwanjera.

Dinamoviştii mai au doar şanse teoretice la calificarea în Europa League şi acum tremură şi pentru locul cinci în clasamentul Ligii I.