Dacă Ronaldo ar fi fost un club, ar fi ocupat locul 10 în clasamentul golurilor marcate în Liga Campionilor

ronaldo

Cotidianul Marca a publicat clasamentul golurilor înscrise de cluburile europene în Liga Campionilor, din care reiese că doar nouă echipe au marcat mai mult decât atacantul portughez.

ronaldo

Cele mai multe goluri în Liga Campionilor le-a reuşit Real Madrid - 248, urmată de FC Barcelona - 234, Bayern Munchen - 230, Manchester United - 214, FC Porto - 178, Juventus - 178, Arsenal - 177, AC Milan - 165, Chelsea - 156 şi... Cristiano Ronaldo - 119.

Deşi sursa citată nu precizează, statistica vizează cel mai probabil numai Liga Campionilor, competiţie care a înlocuit Cupa Campionilor Europeni, în 1992.

Citiți și:
Cine e mai bun: Messi sau Ronaldo? Discuție reaprinsă după „foarfeca” lui Cristiano cu Juventus

Echipa Real Madrid a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 3-0 (1-0), pe Juventus Torino, în manşa I a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.

Golurile au fost marcate de Ronaldo, în minutele 4 şi 64, ultimul spectaculos, din foarfecă, şi de Marcelo, în minutul 72. De la gazde a fost eliminat argentinianul Dybala, în minutul 66, pentru două cartonaşe galbene.

Returul va avea loc la 11 aprilie, la Madrid.

Sursa: News.ro