Debut cu stângul pentru Hizo. Oţelul Galaţi revine spectaculos în faţa Ceahlăul Piatra Neamţ: 3-2

otelul-1

Viorel Hizo şi-a început cu stângul aventura la Ceahlăul, deşi nemţenii au avut un start fulminant la Galaţi.

Jucătorii de la Piatra Neamţ au deschis scorul prin Stana. Ceahlăul a fost mai periculoasă şi în minutele următoare, iar golul doi a venit tot în poarta Oţelului. Constantinescu a marcat şi, după un sfert de oră, trupa lui Viorel Hizo devenise favorită la victorie.

Oţelul a revenit însă până la pauză. Mai întâi, Neagu a redus din handicap şi speranţele gazdelor s-au reaprins. A urmat apoi o execuţie de generic a lui Astafei, care a stabilit şi scorul primei reprize: Oţelul – Ceahlăul: 2-2.

În partea secundă, formaţia lui Petre Grigoraş a continuat atacurile şi a intrat în avantaj după reuşita lui Iorga. Ceahlăul putea obţine un punct pe final, însă bara s-a opus egalării.

S-a terminat 3-2, iar gălăţenii au urcat pe locul zece în Liga I, în timp ce nemţenii au rămas la un punct de primul loc retrogradabil.