Derby indecis: Petrolul Ploieşti şi Astra Giurgiu s-au anihilat reciproc: 1-1

PetrolulAstra

Peste doar câteva minute, acelaşi atacant congolez avea să treacă pe lângă 2-0, dar a tras puţin pe lângă.

Bokila nu s-a dovedit mai precis nici la loviturile de cap, pentru că a reluat pe lângă poartă din careul de 16 metri al oaspeţilor.

După pauză, tunisianul Siam Ben Yousef le-a arătat gazdelor cum trebuie să înscrie cu capul şi a restabilit egalitatea, după o minge venită de la Junior Morais.

Petrolul s-a aruncat în atac, însă fără succes. Mai întâi, Hamza Younes a trimis puţin pe lângă poartă.

La final de meci, Gicu Grozav a încercat un lob peste Silviu Lung, însă mingea a trecut şi peste poartă.

Daniel Isăilă, antrenorul Astra, a declarat: „Asta este! Până la urmă ambele echipe au acumulat câte un punct în clasament. Mai sunt două etape şi vom vedea.”

După această remiză, ambele formaţii îşi păstrează locul în clasament şi s-au apropiat la un singur punct de a doua clasată, Pandurii Târgu Jiu.