Dinamo - Viitorul 1-2. Cioinac, autogol și penalty comis la meciul de debut

220916 220916 cosmin matei dinamo viitorul

Dinamoviştii au deschis repede scorul, prin Ţucudean, în minutul 7, după o centrare a lui Laurenţiu Rus.

Oaspeţii au egalat cu 10 minute înainte de final, când. Gavra a pătruns în careu, l-a driblat pe Dragoş Grigore, a şutat spre poartă, iar mingea respinsă de Naumovski a fost introdusă de Cioinac în propria poartă.

Acelaşi Cioinac, la primul meci oficial pentru „câini”, l-a faultat în careu pe Mitriţă în minutul 89, iar Istvan Kovacs a acordat lovitură de la 11 metri, transformată de Larie.

Viitorul s-a impus cu 2-1 pe Ștefan cel Mare, într-o partidă la care dinamoviștii au fost susținuți de 11.000 de fani.

ECHIPELE DE START:

Dinamo (4-2-3-1): Naumovski - Rus, Grigore, Thicot, Filip - Boubacar, Șerban - Matei, Bilinski, Rotariu - Țucudean
Rezerve: Bălgrădean, Bărboianu, Grecu, Elton, Velici, Cioinac, Joel Thomas
Antrenor: Flavius Stoican

Viitorul (4-2-3-1): Buzbuchi - Puțanu, Larie, Mitrea, Toșca - Daminuță, Benzar - Mitriță, N. Dică, Fl. Tănase - Axente;
Rezerve: Balauru, Țîru, Cârstocea, R. Marin, Năstăsie, Gavra, Vână
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă.