EURO 2020. Danemarca se califică în sferturi după o victorie zdrobitoare cu Țara Galilor

jucatori danezi se bucura dupa inscrierea unui gol in partida cu tara galilor din optimile euro 2020
Danezul Kasper Dolberg a înscris cel de-al doilea său gol în partida Țara Galilor - Danemarca din optimile UEFA EURO 2020 Foto: Profimedia

Danemarca, a cărei națională de fotbal a pornit cu stângul la EURO 2020, demoralizată după accidentul suferit de cel mai bun jucător al său, Christian Eriksen, s-a calificat sâmbătă seara în sferturile competiției europene, după ce a defilat în partida cu reprezentativa Țării Galilor, căreia i-a administrat o usturătoare înfrângere, cu scorul de 4-0.

Meciul, primul din cadrul optimilor campionatului european de fotbal 2020, s-a desfășurat pe arena Johan Cruijff din Amsterdam.

Golurile au fost marcate de Dolberg de două ori, în minutele 27 și 48, Maehle (88) şi Braithwaite, chiar în finalul partidei (90+6).

În minutul 90+1, de la galezi a fost eliminat Harry Wilson.

Urmăriți aici live text de la desfășurarea partidei Țara Galilor - Danemarca.

Arbitrul român Ovidiu Hațegan a fost rezervă în acest meci.

În sferturi, Danemarca va întâlni câştigătoarea partidei Olanda – Cehia. Meciul este programat în data de 3 iulie, la Baku.

Programul optimilor de la EURO 2020

Al doilea meci din optimi al serii de sâmbătă, Italia – Austria, este programat pentru ora 22:00, pe stadionul Wembley, din Londra.