EUROPA LEAGUE. Chelsea a învins cu 2-1 la Basel, cu un gol marcat în prelungiri

chelsea

Chelsea a câştigat în Elveţia şi a luat o opţiune serioasă pentru calificarea în finala competiţiei. Londonezii au dominat clar meciul şi au deschis scorul prin sârbul Bransilav Ivanovici în minutul 12.

Basel nu a avut replică, iar englezii îşi puteau dubla avantajul în mai multe rânduri. Mai întâi, şutul lui Ramires a fost respins de portarul eveţienilor. Nici Eden Hazard nu a avut mai mult noroc. Belgianul a irosit o oportunitate uriaşă pe finalul reprizei.

În partea secundă, Fernando Torres a şutat în bară şi scorul a rămas 1-0 pentru Chelsea. Pe final, ân minutul 87, Basel a primit un penalty, iar Schar a transformat.

Meciul părea să se îndrepte spre o remiză, însă londonezii au forţat cu toate liniile. Ratările lui Oscar şi John Terry au prevestit golul din ultimul minut al prelungirilor. Brazilianul David Luiz a executat perfect o lovitură liberă şi a adus victoria echipa sale.

Au jucat echipele:

FC Basel: Sommer - P. Degen, Schar, Dragovici, Park Joo Ho - Elneny (Zoua '65), F. Frei, Serey Die (Diaz '61) - Salah (D. Degen '78), Streller, Stocker. Antrenor: Murat Yakin.

Chelsea Londra: Cech - Azpilicueta, Ivanovici, Terry, A. Cole - Ramires, David Luiz, Lampard (Oscar '79) - Hazard (Mata '70), Fernando Torres, Moses. Antrenor: Rafael Benitez.

Cartonaşe galbene: Dragovici '70, D. Degen '80, Schar '89 / A. Cole '68, David Luiz '83.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Cehia, avându-l la centru pe Pavel Kralovec.

La meci a asistat şi tenismanul eleveţian Roger Federer, împreună cu soţia sa.

Returul dintre Chelsea şi Basel se va juca joia viitoare şi va fi transmis în direct pe Digi Sport.