EUROPA LEAGUE. Fenerbahce a dispus cu 1-0 de Benfica şi speră la finală

fener

Susţinută din tribune de un public fanatic, Fenerbahce nu a dezamăgit. Turcii au dominat de la un capăt la celălalt meciul cu Benfica şi doar ghinionul a făcut ca scorul să rămână egal la pauză. Cea mai mare ocazie i-a aparţinut brazilianului Cristian, care a ratat un penalty în minutul 45+2.

În repriza secundă, olandezul Dirk Kuyt a trecut şi el pe lângă gol. Bara i-a salvat însă pe portughezi. În cele din urmă, turcii au reuşit să marcheze. În minutul 72, o greşeală mare în apărarea Benficăi i-a permis lui Korkmaz Egemen să declanşeze sărbătoarea pe „Sukru Sarakoglu”.

S-a terminat 1-0 pentru Fenerbahce, care are prima şansă înaintea partidei retur de joia viitoare, care va fi transmisă în direct pe DigiSport.

Au jucat echipele:

Fenerbahce Istanbul: Volkan Demirel - Gokhan Gonul, Yobo, Egemen Korkmaz, Ziegler - Meireles (Salih Ucan '64), Mehmet Topal - Kuyt, Cristian (Selcuk Şahin '86), Sow (Krasici '87) - Webo. Antrenor: Aykut Kocaman.

Benfica Lisabona: Artur - Maxi Pereira, Jardel, Garay, Melgarejo - Andre Gomes (Carlos Martins '81), Aimar (Gaitan '46), Matici - John (Rodrigo '64), Cardozo, Salvio. Antrenor: Jorge Jesus.

Cartonaşe galbene: Cristian '38, Mehmet Topal '50, Webo '90 / Andre Gomes '31, Aimar '37, Maxi Pereira '41, John '45+1.

Partida a fost arbitrată de o brigadă din Serbia, avându-l la centru pe Milorad Mazici.