FC Botoșani merge mai departe în Europa League

559eafc295f9cfd860000001

Moldovenii au avut un început de meci perfect. Fostul atacant al celor de la Gaz Metan Mediaș Dan Roman a reușit primul gol în tricoul Botoșaniului în minutul 6 al partidei, printr-o execuție personală de mare efect.

Imediat, Roman putea majora diferența, dar a nimerit transversala, din apropiere (minutul 8).

Până la pauză, gazdele au rămas în 10 după ce Katchavara a văzut al doilea galben (minutul 39).

În partea a doua s-a restabilit egalitatea numerică după ce și Plămadă a văzut cartonașul roșu (minutul 49). După exact o oră de joc, Dan Roman a reușit dubla, din centrarea lui Vaşvari.

Peste doar cinci minute, georgienii au intrat în joc: Cucu l-a faultat pe Shulaia în careu iar Kilasonia a înscris de la punctul cu var (minutul 65). În minutul 68, echipa lui Leo Grozavu a stabilit scorul final prin Batin, intrat la pauză.

FC Botoșani a obținut astfel prima victorie din istorie în cupele europene, 3-1 în fața celor de la FC Tskhinvali, și se gândește deja la viitorul adversar, din turul al doilea preliminar al UEFA Europa League: Legia Varșovia.