FC Brașov - Ceahlăul 1-0. Gazdele nu mai câștigaseră pe teren propriu de anul trecut, din octombrie

236317 236317 ceahlaul fc brasov

FC Braşov a mai făcut un pas important pentru salvarea de la retrogradare. După victoria de la Timişoara, jucătorii lui Ţălnar s-au impus şi în etapa a 24-a a Ligii 1. Într-un meci cu Ceahlăul, „stegarii” au dat lovitura în minutul 37, prin Andrei Cristea. Atacantul gazdelor a reluat în plasă mingea centrată de Aganovici.

Vârful de 29 de ani putea chiar să dubleze avantajul Braşovului în repriza secundă, dar i-a lipsit precizia. Nemţenii au răspuns prin Marc, care a ratat două ocazii importante.

Mai întâi a trimis pe lângă poartă pentru ca, în minutul 77, şutul său să fie blocat de Iacob. Oaspeţii au terminat disputa în inferioritate. Gheorghiu a primit al doilea cartonaş galben, iar moldovenii s-au văzut învinşi, cu 0-1. A fost primul eșec al nemțenilor, în acest an.

ECHIPELE DE START

FC Brașov: Iacob – Străuț, Machado, Leko, Cr. Ionescu – Buga, Madeira, Mateiu, Aganovic – Surdu, A. Cristea. Antrenor: Cornel Țălnar

Ceahlăul: Calancea – Dumitraș, Ichim, Cânu, Slavickas – Onciu, Marc – Ad. Gheorghiu, Constantinescu, Chitoșcă - E. Jula. Antrenor: Costel Ilie