FCSB, calificare dramatică în turul 3 preliminar al Europa League

FK TSC Backa Topola FCSB in preliminariile europa league

Echipa de fotbal FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Europa League, impunându-se în faţa formaţiei sârbe FK TSC Backa Topola după loviturile de departajare cu 5-4, după ce scorul a fost egal 6-6 (1-2, 4-4) la finalul prelungirilor.

Meciul s-a desfășurat pe Gradski Stadion din Senta, în turul al doilea al competiţiei.

Câştigătoarea va juca în turul al treilea preliminar acasă cu Slovan Liberec (24 septembrie), care a surclasat formaţia lituaniană Riteriai cu 5-1, în deplasare.

Cu echipa decimată de COVID, FCSB a rămas în superioritate numerică, însă i-a fost foarte greu să țină pasul cu sârbii.  A fost un meci cum rar se vede, scrie digisport.ro.

Sârbii au condus cu 2-0, apoi au rămas în inferioritate numerică şi au reuşit, totuşi, să înscrie de patru ori. De la Backa au fost eliminaţi chiar doi jucători. Trei dintre golurile înscrise în inferioritate numerică de Backa au venit la un minut după goluri marcate de FCSB.

Pentru formaţia bucureşteană au înscris Florinel Coman (minutul 25), Dennis Man (minutele 50, 63 penalty, 105), Bojan Balaz (autogol 90+3) şi Adrian Petre (minutul 108), în timp ce pentru gazde au marcat Dejan Milicevic (minutul 10), Borko Duronjic (minutul 14), Goran Antonic (minutul 51), Sasa Tomanovic (minutul 90+5, 117) şi Janko Tumbasevic (105+1).

Formaţia FK TSC Backa Topola a încheiat cele 120 de minute cu doi jucători mai puţin pe teren după eliminările lui Dajan Ponjevic (44) şi Vladimir Siladji (103).

Florinel Coman a părăsăt terenul accidentat, în minutul 73, fiind înlocuit cu Horşia.

Echipa FCSB a fost condusă de pe bancă de Mihai Pintilii, antrenorul principal Anton Petrea fiind testat pozitiv cu coronavirus. FCSB a înregistrat în ultimele zile mai multe cazuri de Covid-19, fiind găsiţi infectaţi jucătorii Andrei Miron, Andrei Vlad, Sergiu Buş, Andrei Pandele, Ovidiu Popescu, Ionuţ Vînă, Florin Tănase, Iulian Cristea şi Darius Olaru, dar şi câţiva oficiali şi membri ai stafului tehnic. Ca urmare a tuturor acestor cazuri, FCSB a avut în Serbia doar trei rezerve: Petre, Ion şi Horşia.

Formaţia bucureşteană a jucat în Serbia în următoarea formulă: Ducan - Creţu, Simion, Briceag, Pantea (Ad. Petre ’21) - Perianu, Moruţan, Panţiru - Man, Buziuc (R. Ion ’46), Coman (Horşia ’73).

Editor : Luana Pavaluca