LIGA 1. FC Brașov - CFR Cluj 0-0. Al şaselea meci fără înfrângere pentru clujeni

173617 173617 fc brasov cfr cluj duel 1

Echipa lui Grigoraș nu şi-a luat revanşa în fața lui FC Brașov pentru eliminarea din 16-imile Cupei României, cu FC Braşov. Sub Tâmpa, clujenii au avut emoții din cauza lui Buga.

Veteranul gazdelor l-a pus la încercare de mai multe ori pe Felgueiras, însă lusitanul a fost la datorie: a reţinut de pe linia porţii în minutul 25 şi l-a blocat pe atacantul stegarilor în minutul 65. Şi Surdu şi-a încercat norocul cu un sfert de oră înainte de fluierul de final, însă fara rezultat.

În minutul 88, Maah a irosit cea mai mare ocazie de gol a partidei, cu o execuție modestă din interiorul careului mic. Scor final 0-0, iar CFR Cluj bifeaza al şaselea meci fără înfrângere, însă rateaza ocazia de a se apropia de podium.

Înaintea partidei a fost ţinut un moment de reculegere în memoria fostului jucător al echipei, Marian Măuţă, care a murit duminică, la vârsta de 37 de ani, în urma unor complicaţii medicale. La meci au asistat aproximativ 500 de spectatori

Au jucat echipele:

FC Braşov: Bordea - Vagner, Machado, Cr. Ionescu, Serginho - D. Dias (Străuţ '80), B. Madeira, Aganovici, Surdu - Buga (I. Popa '67), A. Cristea (Fonseca '63) Antrenor: Ilie Stan

CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Cadu, Piccolo, Camora - Muniru (Voiculeţ '75), Djokovici - Maah - Gabionetta (Fl. Costea '46), Tade (Deac '46) - Ogbu. Antrenor: Petre Grigoraş