LIGA I. Ceahlăul a învins cu 2-1 pe „U” Cluj, în derby-ul candidatelor la retrogradare

ceahlaul

Achim a deschis scorul pentru gazde în minutul 25, după o pasă a lui Constantinescu. La trei minute după pauză, a fost rândul lui Constantinescu să-şi treacă numele pe lsta marcatorilor, cu un şut la colţul lung.

Clujenii au redus din diferenţă în minutul 64, prin Nicola, care a profitat de o minge respinsă în faţă de portarul Miron.

Au jucat echipele:

Ceahlăul Piatra Neamţ: Miron - Dumitraş, Marc, Ichim, Rusu - Stana, Achim - Bădescu (Barna '77), Golubovici, Constantinescu (Cazan '87) - Gheorghiu (Lukanovici '90+3). Antrenor: Constantin Enache.

Universitatea Cluj: V. Niculescu - Ciupe, Ninu, Raţiu, Nicola - Muzac (Borza '46), Bucşă - Buleică (Dedu '85), Hidişan, Szekely (Apostu '73) - Tony. Antrenor: Ionel Ganea.

Cartonaşe galbene: Rusu '8, Achim '18, Constantinescu '32, Stana '89 / Hidişan '4, Nicola '71

Arbitri: Florin Mazilu (central) - Mihai Artene, George Neacşu (asistenţi) - Cristian Balaj (rezervă).