LIGA I. Dinamo - „U” Cluj 1-1. Antrenorul Cornel Ţălnar l-a înjurat pe Ionel Ganea

15042013 u cluj

Clujenii au deschis scorul în minutul 74, când Tony l-a driblat în careu pe Luchin şi l-a învins din opt metri pe Bălgrădean.

Egalarea a survenit după doar şapte minute, în urma unei lovituri libere de la 20 de metri, transformată în gol de Muşat.

Potrivit Digisport, antrenorul dinamovist Cornel Ţălnar a refuzat, după meci, să-i strângă mâna lui Ione Ganea, tehnicianul echipei oaspete, pe care l-a împins şi chiar la înjurat. Gestul este cu atât mai surprinzător cu cât Ganea a fost secundul lui Țălnar la Dinamo!

"Aşa sunt miliţienii, nu au respect. Nu mi-a reproşat nimic, nu ştiu ce a avut. Pe mine aşa m-au învăţat părinţii, să salut, să fiu respectuos", a spus Ionel Ganea despre incidentul cu Ţălnar.

"Nici nu mi-am dat seama că e el, nu l-am văzut. Nu se pune problema să mă cert cu Ionel Ganea, e fratele meu", s-a apărat Cornel Ţălnar.

Au jucat echipele:

Dinamo: Bălgrădean - Nica, Luchin, Grigore, Muşat - Matei, Dandea, Curtean (Cristea '76), Filip (Axente '55) - Dănciulescu, Alexe (Rotariu '90+1). Antrenor: Cornel Ţălnar.

„U” Cluj: Boşneag - Ciupe, Ninu, Raţiu, Nicola - Bucşa - Borza, Muzac (Hidişan '67), Popa, Buleică (Apostu '55) - Dedu (Tony '59). Antrenor: Ionel Ganea.

Cartonaşe galbene: Curtean '15, Dănciulescu '26, Alexe '64, Matei '70, Luchin '70, Bălgrădean '90+5 / Muzac '12, Borza '72, Nicola '80, Hidişan '81, Ciupe '90+3

Arbitri: Cătălin Popa (central) - Dragoş Iliescu, Daniel Mitruţi (asistenţi) - Mihai Ene (rezervă).

La meci au asistat 18.631 de spectatori.