LIGA I. Gaz Metan Mediaş – Rapid 1-1. Remiză cu scântei

rapid gay

Chiar dacă a jucat cu mulţi tineri în primul unsprezece, Rapid a început mai bine meciul de la Mediaş. Elevii lui Marian Rada chiar au deschis scorul prin Ovidiu Herea, în minutul 18, care a fructificat o pasă a lui Emil Dică.

Gazdele au restabilit egalitatea cu un minut înainte de pauză, când Nicandro a înscris cu capul, după o centare a lui Eric.

Spiritele s-au încins în repriza secundă, iar jucătorii celor două formaţii s-au luat la harţă. Zarko Markovic şi Cristian Oros au văzut fiecare cartonaşul galben şi vor fi suspendaţi pentru ultima etapă.

Eric a fost foarte aproape de golul de 2-1, dar portarul Drăghia a avut două intervenţii excelente, care au păstrat tabela neschimbată.

Şi Ionuţ Voicu şi-a luat vacanţă mai devreme. În prelungiri, apărătorul rapidist a văzut al doilea avertisment şi a fost eliminat. S-a încheiat 1-1 şi Rapid îşi păstrează avansul de un pucnt în clasament în faţa Gazului.

Au jucat echipele:

Gaz Metan Mediaş: Pleşca -Buzean, Frăsinescu, Markovic, Radovici (Muth '79) - Vitinho, Nicandro - A. Muntean, Eric (Negru '67), Llullaku (Bravo '89) - Bawab. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Rapid Bucureşti: Drăghia - Stoica, Oros, Abrudan, I. Voicu - N. Grigore - Herea, Al. Ioniță II (Matei '88), E. Dică (Coman '90+1), Ciolacu (Martin '62) - Pancu. Antrenor: Marian Rada

Cartonaşe galbene: Markovici '55, Nicandro '63 / Ciolacu '42, Dică '45, Herea '52, Oros '54, Voicu '73, '90+2, Martin '85

Cartonaş roşu: Voicu '90+2

Meciul a fost arbitrat de Florin Marcu, ajutat de Ciprian Danşa şi Andrei Constantinescu. Rezervă a fost Horaţiu Fesnic.