LIGA I. Gloria Bistrița - Steaua 0-1. Iancu a înscris primul său gol în tricoul roș-albastru

picture width 690 height 490 crop 1 5189535295f9cf0523000000

Pentru meciul de la Bistrița, din etapa a 30-a a Ligii I, antrenorul Laurențiu Reghecampf a aruncat în luptă mai multe rezerve, permițându-și să-l titularizeze între buturi pe Valentin Cojocaru, un junior de doar 17 ani, care și-a făcut astfel debutul în echipa mare a Stelei.

Cele două formații au oferit un meci spectaculos, cu destule ocazii, în special în prima repriză, cele mai multe aparținând Stelei. Totuși, cei care puteau deschide scorul au fost bistrițenii, cărora arbitrul Găman le-a refuzat un penaly în minutul 38, după un henț în careu comis de Gardoș.

După pauză Gloria s-a stins, iar Steaua a marcat unicul gol prin Gabi Iancu în minutul 59, cu un șut de la 15 metri.

Au jucat echipele:

Gloria Bistriţa: Dolha - Trestenicu, Ad. Iordache, Hlinca (Berceanu '68), Ţîrcă - Feher, Enescu - R. Radu, Cubilla (Ionescu '80), B. Oprea - Sighiartău (Ciofu '60). Antrenor: Nicolae Manea.

Steaua: Cojocaru - Rîpă, Gardoş, Bratu, Lupu - Filip, Prepeliţă - Năstăsie (Rusescu '54), Iancu (Pintilii '65), M. Costea (Ad. Popa '60) - Rocha. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: B. Oprea '37 / Bratu '69

Arbitri: Cătălin Găman (central) - Adrian Ghinguleac, Alexandru Vodă (asistenţi) - Eduard Constantinescu (rezervă)

La meciul de la Bistriţa, disputat cu casa închisă, au asistat aproximativ 7.000 de spectatori. În tribune s-au aflat şi 150 de fani stelişti.