Liga I: Gol superb şi arbitraj controversat la meciul Astra Giurgiu - Dinamo

astra-6

Astra a deschis scorul după doar 15 secunde în meciul de la Giurgiu cu Dinamo. Constantin Budescu l-a văzut ieşit pe Cristi Bălgrădean şi l-a executat pe dinamovist cu un lob de la jumătatea terenului.

Dinamo a replicat repede prin Joel Thomas, dar Silviu Lung a respins, în minutul 5.

Astra putea marca din nou la lovitura de cap a lui Abdoul Karim Yoda, dar Bălgrădean a respins.

Echipa lui Daniel Isăilă şi-a majorat avantajul la jumătatea primei părţi, atunci când Sadat Cukari a fructificat mingea venită de la internaţionalul Alexandru Măţel. Yoda putea face 3-0, dar nu a nimerit spaţiul porţii.

Finalul a aparţinut dinamoviştilor. Lung a intervenit excelent la lovitura de cap a lui Srgian Luchin, iar apoi a venit şi golul.

În ultimele secunde ale reprizei, Laurenţiu Rus a şutat de la distanţă şi a redus din diferenţă.

În repriza secundă, s-a remarcat eliminarea lui Cosmin Matei, care primeşte al doilea avertisment pentru că a aplaudat galeria dinamovistă care îl tachina pe arbitrul Istvan Kovacs.

S-a încheiat 2-1 pentru Astra, iar echipa lui Daniel Isăilă urcă pe locul secund în Liga I, la trei puncte distanţă de liderul Steaua.

În etapa următoare, Astra are un meci greu în Gruia, cu CFR Cluj, în timp ce Dinamo primeşte vizita Concordiei lui Ionuţ Chirilă.