Liga I: Rezultate etapa a XXXIII-a şi clasament. Lupta pentru calificarea în Europa League, ultima miză a sezonului

liga 1

După ce s-a stabilit care sunt cele patru echipe retrogradate pe criteriul sportiv din Liga I (FC BistriţaCS SeverinCSMS Iaşi şi Concordia Chiajna), lupta pentru podiumul clasamentului captează atenţia microbiştilor în ultima etapă.

PanduriiPetrolul şi Astra se bat pentru cele două locuri care asigură calificarea în Europa League. În clasament, Pandurii ocupă locul al doilea, cu 62 de puncte. Petrolul are un punct mai puţin, iar Astra are 59 de puncte înainte de ultima rundă.

Meciurile care decid configuraţia podiumului din Liga I se dispută miercuri, ambele având loc de la ora 21:30. Partida Pandurii Târgu Jiu - Astra va fi o adevărată finală pentru un loc în Europa LeaguePetroliştii sunt în schimb dezavantajaţi: dacă înving Gaz Metan Mediaş, vor fi siguri de un loc pe podium şi vor deveni vicecampioni dacă Astra nu pierde la Târgu Jiu. Dacă Petrolul ajunge pe podium, atunci şi ocupanta locului patru merge în Europa - cu condiţia ca lupii galbeni să învingă CFR Cluj în finala Cupei României Timişoreana de pe 1 iunie. În caz contrar, CFR va ocupa cel de-al treilea loc în preliminariile Europa League.

Rezultate etapa a XXXIII-a şi clasamentul complet al Ligii I:
Joi

FC Braşov - Gloria Bistriţa 4-1. Au marcat: Enceanu (minutul 11, 15), Buga (minutul 56), Machado (minutul 79) / Feher (minutul 83 - penalti).

Vineri

FC Vaslui - Oţelul Galaţi 1-0. A marcat: Antal (minutul 43).

Dinamo Bucureşti - Viitorul Constanţa 2-3. Au marcat: Dănciulescu (minutul 16), Alexe (minutul 50) / Lazăr (minutul 11), Chiţu (minutul 62), Bălaşa (minutul 89).

Gaz Metan Mediaş - Rapid Bucureşti 1-1. Au marcat: Nicandro (minutul 44) / Herea (minutul 18).

Duminică

Universitatea Cluj - Petrolul Ploieşti 2-4. Au marcat: Buleică (minutul 80), Borza (minutul 89) / Grozav (minutul 6), Bokila (minutul 24), Sauvadet (minutul 72), Mojica (minutul 84).

CS Turnu Severin - Steaua Bucureşti 1-1. Au marcat: Roman (minutul 25) / Iancu (minutul 90+1).

Astra Giurgiu - CFR Cluj 3-3. Au marcat: Fatai (minutul 8, 10), Seto (minutul 39) / Mureşan (minutul 16 - penalti), Maah (minutul 33, 82).