LIGA I. Viitorul Constanţa – Astra Giurgiu 0-4. Budescu, trei goluri în zece minute

budescu-1024x731

Toate golurile partidei au fost marcate într-un interval de doar un sfert de oră, între minutele 50 şi 65.

Primele trei reuşite i-au aparţinut lui Budescu, în minutele 50, 53 şi 60. Dacă la primele două goluri portarul Vâtcă a avut partea sa de vină, la ultimul fotbalistul Astrei a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri.

Ultimul gol a fost marcat în minutul 65 de William, la capătul unui un-doi cu Seto.

Au jucat echipele:

Viitorul Constanţa: Vâtcă - Bălaşa, Ghionea, Larie (Gavra '55), Toşca - Al. Lazăr, Benzar - Thiago (Emerson '55), N. Dică, Năstăsie (Mitriţă '70) - Rusu. Antrenor: Cătălin Anghel.

Astra Giurgiu: Lung jr - Bărboianu, Găman, A. Mureşan, Junior Morais - Laban (Măţel '71), Seto - Enache (Tembo '46), Budescu (Bukari '66), William - Fatai. Antrenor: Daniel Isăilă.

Cartonaşe galbene: N. Dică '23, Ghionea '52, Emerson '59 / Bărboianu '9.

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Micloş Nagy, Mircea Grigoriu (asistenţi) - Iulian Dima (rezervă).

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria preparatorului fizic al echipei Concordia Chiajna, Adrian Moise (38 de ani), decedat astăzi.