Europa League | Astra Giurgiu - Genk 2-2

astra

Astra Giurgiu a revenit de două ori şi a încheiat la egalitate primul tur al şaisprezecimilor Europa League, în care întâlneşte echipa belgiană Genk. Campioana României nu are, în acest moment, prima şansă la calificarea în faza următoare.

astra

Partida de la Giurgiu s-a încheiat la egalitate, 2-2. Belgienii au deschis scorul în minutul 25, prin Castagne. Astra a egalat prin Budescu, în minutul 43 şi la pauză scorul era 1-1. În repriza a doua, tot echipa din Belgia a marcat prima, în minutul 83, prin Trossard. Asta a egalat din nou, prin Seto, în minutul 90.

Mai multe informaţii, aici.

„Sperăm să avem ajutorul publicului, ar fi păcat ca giurgiuvenii să nu profite de o astfel de șansă. Va fi din ce în ce mai greu să ajungem în primăvara europeană. Cred că ne-am făcut datoria. Am adus trofee la Giurgiu, giurgiuvenii sunt mai datori decât noi. Să fie o partidă spectaculoasă și să-i aplaude pe jucătorii Astrei”, a spus Marius Şumudică, într-o conferinţă de presă înaintea partidei.

Astra: Lung - Geraldo Alves, Săpunaru, Fabricio - Stan, Seto, Filipe Teixeira, Junior Morais - Ioniţă, Niculae, Budescu

Rezerve: Iliev - Buş, Florea, Moise, Oroş, Nicoară, Piţian

Antrenor: Marius Şumudică

Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Kumordzi, Heynen - Schrijvers, Pozuelo, Trossard - Samatta

Rezerve: Jackers - Walsh, Boetius, Buffel, Berge, Janssens, Zebli

Antrenor: Albert Stuivenberg