Europa League: Austria Viena - Astra 1-2

astra

Astra are nevoie de un singur punct din ultimul meci al grupei, acasă, cu AS Roma, pentru a se califica în etapa următoare a Europa League. Campioana Româneii a câştigat cui 2-1 partida de la Viena, cu Austria. În celălalt meci al grupei, AS Roma s-a impus cu 4-1 în faţa formaţiei cehe Plzen.

astra

Minutul 88: Budescu duce Astra în avantaj după ce transformă o lovitură de la 11 metri.

Minutul 79: C. Florea înscrie şi readuce egalitatea pe tabela de marcaj. Austria Viena evoluează în 10 oameni din minutul 65. Grunwald a primit al doilea galben după un fault din spate asupra lui Alibec.

Minutul 57: Rotpuller a înscris primul gol al partidei.

Mai multe informaţii aici

Cum se poate califica Astra în primăvara Europa League.

1. Câștigă la Viena și remizează în ultima etapă cu Roma acasă, situație în care nu mai depinde de alte rezultate.
2. Remizează cu Austria Viena și câștigă acasă cu AS Roma, iar austriecii nu câștigă în ultima rundă în Cehia, cu Plzen.

Cum poate rata calificarea în primăvara Europa League

1. Pierde la Viena, situație în care Austria devine calificată matematic în primăvara Europa League, cu o etapă înainte de finalul fazei grupelor.