România a remizat cu Kazahstanul și a pierdut fotoliul de lider al grupei

kazahstan

Reprezentativa României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, marţi, pe Astana Arena, în compania selecţionatei Kazahstanului, în etapa a treia a grupei E de calificare la Cupa Mondială din 2018.

kazahstan

ACTUALIZARE 21:05 - Tricolorii au ratat o ocazie importantă în minutul 88, când Stancu a pătruns în careu şi a centrat în faţa porţii, dar Enache a alunecat şi nu a reuşit să împingă mingea în poartă.

În minutul 24, căpitanul Dragoş Grigore a suferit o accidentare la nas, el fiind înlocuit după scurt timp cu Cosmin Moţi. Grigore, vizibil afectat de o lovitură primită în nas, a fost scos de pe teren cu targa.

În ultimul minut al primei reprize s-a accidentat şi Alexandru Chipciu, care a acuzat probleme musculare la pulpa stângă, şi a fost schimbat la pauză cu Gabriel Enache.

Kazahstan: Pokatilov - Beysebekov, Ahmetov, Maliy, Logvinenko, Shomko - Muzhikov,  Smakov, Kuat (Tagybergen ‘86) – Bayzhanov (Nurgaliyev ’66), Khizhnichenko (Murtazayev ’82). Selecţioner: Talgat Baisufinov

România: Tătăruşanu - Benzar, Săpunaru, Grigore (Moţi ’26), Toşca - Hoban – Chipciu (Enache ’46),  Stanciu, R. Marin, Ad. Popa (Fl. Andone ’84) - Stancu. Selecţioner: Christoph Daum

Cartonaşe galbene: Shomko ’36, Kuat ’80

La partida disputată pe Astana Arena, pe teren sintetic şi cu acoperişul tras, au asistat 12.300 de spectatori, conform anunţului organizatorilor.

În celelalte două meciuri din grupa E se întâlnesc, de la ora 21:45, naţionala Danemarcei cu Muntenegru şi Polonia cu Armenia.

România a acumulat 5 puncte după trei meciuri: 1-1, cu Muntenegreu, acasă, 5-0, cu Armenia, la Erevan, şi 0-0, la Astana, cu Kazahstan și va pierde fotoliul de lider al grupei, indiferent de scorurile înregistrate în celelalte partide.

Așa arată clasamentul înaintea disputării meciurilor Danemarca - Muntenegru şi Polonia - Armenia

clasamentul

DESFĂȘURAREA PARTIDEI, AICI

Selecţionerul a recunoscut că toţi „tricolorii” sunt apţi din punct de vedere medical, iar orice modificare în primul 11 va fi operată din raţiuni tactice. Christoph Daum nu a folosit acelaşi 11 în niciunul dintre cele două jocuri pe care naţionala le-a jucat în preliminariile Mondialului din 2018.

65 de victorii, 24 de egaluri și 31 de înfrângeri a adunat până acum România în istorie în preliminariile Campionatului Mondial.

„Tricolorii” n-au pierdut în ultimele şase meciuri oficiale disputate în deplasare. Ultimul eșec a fost în Grecia, în noiembrie 2013, în barajul pentru calificarea la Mondialul din 2014.

România s-a calificat întotdeauna la turneul final atunci când a început campania de calificare cu patru puncte după două meciuri, din momentul în care se acordă trei puncte pentru o victorie.

Echipele de start:

Kazahstan: 12. Stas Pokatilov - 21. Abzal Beisebekov, 6. Ieldos Ahmetov, 2. Serghei Malîi, 23. Iuri Logvinenko, 18. Dmitri Șomko - 11. Serikjan Mujikov, 8. Samat Smakov (căpitan), 5. Islambek Kuat - 15. Maksat Baijanov - 20. Serghei Hijnicenko.
Selecționer: Talgat Baisufinov.
Rezerve: 1. Almat Bekbaev, 22. Samat Otarbaev - 3. Aleksandr Kislițîn, 4. Renat Abdulin, 16. Gafurjan Suiumbaev, 17. Ilias Amirseitov, 7. Almir Muhutdinov, 9. Aibar Nuribekov, 10. Ashat Taghiberghen, 13. Azat Nurgaliev, 14. Jasulan Moldakaraev, 19. Roman Murtazaev.

România: 12. Ciprian Tătărușanu - 2. Romario Benzar, 22. Cristian Săpunaru, 21. Dragoș Grigore (căpitan), 6. Alin Toșca - 14. Răzvan Marin, 5. Ovidiu Hoban - 8. Adrian Popa, 23. Nicolae Stanciu, 7. Alexandru Chipciu - 19. Bogdan Stancu.
Selecționer: Christoph Daum.
Rezerve: 1. Costel Pantilimon, 16. Silviu Lung jr - 3. Iasmin Latovlevici, 4. Cosmin Moți, 9. Florin Andone, 10. Alexandru Maxim, 11. Denis Alibec, 13. Claudiu Keșeru, 15. Dorin Rotariu, 17. Erik Bicfalvi, 18. Andrei Prepeliță, 20. Gabriel Enache, .

Arbitru: Manuel De Sousa; arbitri asistenți: Ricardo Santos, Alvaro Mesquita; arbitru de rezervă: Fabio Verssimo (toți din Portugalia)