Meci nebun în Gruia între CFR Cluj şi ACS Poli Timişoara: Trei eliminări şi 16 cartonaşe galbene

cfr poli 2

Victoria din prima etapă cu Dinamo le-a dat aripi bănăţenilor de la ACS Poli Timişoara, care au jucat excelent în meciul cu CFR Cluj.

Szekely a deschis scorul printr-o execuţie care l-a surprins pe Felgueiras. Situaţia echipei lui Rednic s-a complicat şi mai tare din minutul 30, când Florin Costea a primit al doilea galben şi a plecat la vestiare.

Tade a avut singura ocazie a CFR-ului din prima parte a partidei. Până la pauză, Szekely putea face 2-0, dar Felgueiras a reuşit să apere.

Căpitanul ardelenilor, Cadu, a egalat în partea a doua, dintr-o lovitură liberă executată în forţă. ACS Poli Timişoara a revenit repede în avantaj. Felgueiras l-a faultat pe Nanu în careu şi a fost eliminat, iar Szekely a transformat cu siguranţă lovitura de pedeapsă.

Rămaşi în nouă oameni, cei de la CFR au avut forţa de a egala, tot dintr-o fază fixă. Ciprian Deac a şutat imparabil.

Deac a fost înger şi demon: a luat roşu la câteva minute după gol, pentru un fault din spate asupra lui Bărbuţ. Apărarea CFR-ului a rezistat eroic până la final, iar meciul s-a terminat la egalitate, scor 2-2.