Messi a fost depășit în topul celor mai buni marcatori din 2017

shutterstock_766983976

Atacantul echipei de fotbal Tottenham Hotspur, Harry Kane, a reuşit 3 goluri în partida cu Southampton (5-2), marţi, în etapa a 20-a din Premier League, şi a devenit lider în clasamentul internaţional al marcatorilor în 2017, depăşindu-l pe Lionel Messi (FC Barcelona).

Kane, 24 de ani, a punctat de trei ori în cele două reprize, în minutele 22, 39 şi 67, având o contribuţie decisivă la victoria lui Spurs.

Datorită celor trei reuşite, Kane a devenit cel mai bun marcator din 2017, depăşindu-l pe argentinianul Messi, englezul având 56 de goluri în 50 de meciuri, în timp ce vedeta Barcelonei a punctat de 54 de ori.

A fost ultimul joc din acest an pentru Tottenham, londonezii urmând să joace următoarea partidă pe 2 ianuarie 2018.

Sursa: Agerpres