Petrolul Ploiești – Dinamo Zagreb, 1-3. Jucătorii lui Răzvan Lucescu s-au jucat cu ocaziile

306191 306191 Petrolul Zagreb

Împinşi de la spate de un stadion arhiplin, jucătorii Petrolului au început bine meciul tur cu Dinamo Zagreb. Texeira şi Mutu au avut primele ocazii. Croaţii au primit apoi o lovitură de la 11 metri, pentru un henţ al lui Mutu. Cop a transformat fără emoţii şi şi-a adus echipa în avantaj.

Tamuz a trimis şi el mingea în poartă, dar reuşita i-a fost anulată pentru un fault în atac. Petrolul a restabilit egalitatea pe finalul primei reprize, prin acelaşi Toto Tamuz.

În repriza secundă oamenii lui Răzvan Lucescu s-au jucat cu ocaziile. Tamuz şi Teixeira au trecut pe lângă gol la aceeaşi fază. Adi Mutu a irosit cea mai mare şansă: şutul său a fost scos în corner de un fundaş.

Finalul a fost de coşmar pentru Petrolul. Cop a punctat pentru 2 - 1. În ultimul minut al prelungirilor, Geraldo a luat roşu direct pentru un fault în poziţie de ultim apărător. Din lovitura liberă rezultată, croaţii au mai punctat o dată. Machado a stabilit rezultatul final, 3 - 1 pentru Dinamo Zagreb.

Returul din Croaţia se joacă joia viitoare şi va fi transmis pe Digi Sport 1, de la ora 22:00.