Prima înfrângere: Ceahlăul a învins Pandurii Târgu Jiu

ceahlaul pandurii

Pandurii Târgu Jiu nu a reuşit să continue succesul de la Tel Aviv cu o victorie în Liga I. Echipa lui Cristi Pustai a pierdut în deplasare la Piatra Neamţ. Ceahlăul s-a impus cu 1-0 mulţumită golului marcat de Stana în prima repriză.

La Piatra-Neamţ, echipa Pandurilor nu a reuşit să repete evoluţia care a adus victoria de la Tel-Aviv în UEFA Europa League. Ceahlăul a fost echipa mai periculoasă în startul meciului, iar Stana a deschis scorul cu un şut din afara careului.

Oaspeţii au fost aproape de egalare după un penalty inventat de Sebastian Colţescu, însă Jovic a parat execuţia lui Nicoară.

În faza imediat următoare, Stana a fost la un pas de 2-0 pe contraatac, dar şi-a închis unghiul şi nu a reuşit decât o centrare în faţa porţii.

Ceahlăul a reuşit faza meciului cu un sfert de oră înainte de final, atunci când Stana a încheiat cu şut la poartă o combinaţie spectaculoasă de pase.

S-a terminat 1-0, prima înfrângere a vicecampioanei în actualul sezon.