REZUMAT VIDEO. Astra-West Ham 2-1. Giurgiuvenii se califică în play-off-ul Europa League

astra west ham

Astra a început cum nu se putea mai rău returul cu West Ham din turul trei preliminar UEFA Europa League. Lanzini a deschis scorul după trei minute de joc, iar londonezii erau în avantaj la scorul general.

Echipa lui Marius Şumudică nu au părut intimidați.

Budescu a trimis în bară din lovitură liberă. Tot decarul Astrei a fost cel care a restabilit egalitatea cu un şut din afara careului. Budescu şi-a continuat recitalul şi a reuşit dubla după o acţiune frumoasă a lui William de Amorim.

Astra îşi putea mări avantajul în finalul meciului. Introdus în teren după pauză, Denis Alibec a fost în două rânduri aproape de 3-1: mai întâi cu un şut din întoarcere (82), apoi după o acţiune a lui William de Amorim - când a trimis în bară dintr-un unghi închis. (91).

S-a terminat 2-1 pentru Astra, care va juca pentru al doilea an consecutiv în playoff-ul UEFA Europa League.