România, dezlănțuită în meciul cu Insulele Feroe din preliminariile EURO-2020. Scor final: 4-1

Serbia v Romania - UEFA Nations League C

Naţionala României a disputat marţi cel de-al doilea meci din preliminariile EURO 2020. După eşecul la limită din Suedia, scor 1-2, tricolorii își doreau să recupereze terenul pierdut în meciul cu Insulele Feroe care s-a disputat la Cluj-Napoca. Miza finală o reprezintă prezenţa la Campionatul European 2020, turneu final găzduit de 12 oraşe de pe continent, inclusiv Bucureştiul.

Cosmin Contra a decis să trimită în teren o echipă ofensivă în meciul de la Cluj cu Insulele Feroe contând pentru preliminariile EURO 2020 - Foto; Guliver/Getty Images

ACTUALIZARE. Fluier final. Partida se încheie cu scorul de 4-1 pentru România. Naționala obține primele trei puncte din preliminariile EURO 2020.

Au marcat: Deac '26, Keşeru '29 şi '32, Puşcaş '63 / Davidsen '40 (p).

Min. 26, 1-0: Deac a marcat după o pasă cu exteriorul a lui Stanciu şi o deviere a lui Keşeru;

Min. 29, 2-0: Keşeru a marcat cu un şut la colţul scurt din marginea careului de şase metri;

Min. 32, 3-0: Keşeru a împins mingea în poartă după o lovitură liberă de pe partea stângă;

Min. 40, 3-1: Moţi a faultat un adversar în careu, iar Davidsen a marcat de la 11 metri;

Min. 63, 4-1: Puşcaş a marcat spectaculos, cu boltă, după un şut fără preluare de la 16 metri.

Alte rezultate din grupa României. Remiză între Norvegia și Suedia

Reprezentativa Norvegiei a remizat, marţi, pe teren propriu, cu selecţionata Suediei, scor 3-3, după ce a condus cu 2-0, în grupa F de calificare la Euro-2020, din care face parte şi România. Tot în grupa F, Spania a trecut de Malta, scor 2-0.

La meciul Spania - Malta, golurile au fost marcate de Morata, în minutele 31 şi 73.

La meciul Norvegia - Suedia, pentru norvegieni au marcat Johnsen '41, King '59 şi Kamara '90+7, iar pentru Suedia au înscris Claesson '70, Quaison '86 şi '90+1.

În etapa următoare, la 7 iunie, au loc meciurile: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45).

Clasamentul grupei F după meciurile de marți

ACTUALIZARE. Încă o schimbare în echipa României din minutul 77. A ieșit Nicolae Stanciu, a intrat Dennis Man.

ACTUALIZARE. O nouă schimbare în echipa României. Iese Keșeru, intră Cicâldău.

ACTUALIZARE. După încă o ocazie ratată de Ianis Hagi, România marchează încă un gol, al patrulea, în minutul 63. A marcat George Pușcaș, cu o execuție superbă, de la marginea careului. Scorul este 4-1 pentru România în partida cu Feroe.

ACTUALIZARE. Ocazie uriașă ratată de România în minutul 51. Pușcaș trece superb de un adversar, centrează în careu, însă Ianis Hagi ratează incredibil din 8 metri.

ACTUALIZARE. Schimbare după primul minut al reprizei a doua. Iese Romario Benzar, care a acuzat probleme medicale, și intră Ianis Hagi

ACTUALIZARE. Este lovitură de la 11 metri pentru Insulele Feroe, după ce Moți l-a faultat pe Olsen. Davidsen înscrie și este 3-1 în partida România - Insulele Feroe din minutul 40.

ACTUALIZARE.  România-Insulele Feroe 3-0 din minutul 34! Tricolorii reușesc 3 goluri în 7 minute! Claudiu Keșeru a marcat două goluri în interval de câteva minute.

ACTUALIZARE.  Ciprian Deac deschide scorul la prima ocazie de gol a meciului. Este 1-0 pentru România în meciul cu Insulele Feroe din minutul 27. Stanciu centrează cu exteriorul de pe partea stângă, Keșeru prelungește balonul care ajunge la Ciprian Deac. Jucătorul celor de la CFR Cluj deschide scorul, cu un șut de 7 metri.

Partida cu Insulele Feroe se dispută pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” şi este transmis de Pro TV.

Selecționerul Cosmin Contra trimite în teren o echipă cu care mizează pe atac. Tricolorii vor începe partida din Gruia într-un sistem 4-4-2 şi cu patru jucători noi în primul 11, faţă de meciul de la Stockholm, unde Contra a folosit un modul 4-2-3-1.

Romario Benzar, Cosmin Moţi, Ciprian Deac şi Claudiu Keşeru sunt noutăţile din echipa României. Au dispărut dintre titulari Cristi Manea, Cristi Săpunaru (care are probleme medicale), Tudor Băluţă şi Alexandru Mitriţă, scrie digisport.ro.  Alexandru Chipciu, care a jucat pe dreapta în Suedia, va evolua pe stânga la Cluj. Echipa de start are, de la mijloc în sus, nu mai puţin de cinci jucători ofensivi: Deac, Nicolae Stanciu, Chipciu, Keşeru şi George Puşcaş. Mai mult decât atât, nici Răzvan Marin nu este perceput ca un mijlocaş de profil defensiv. În plus, fundaşii laterali, Romaro Benzar şi Claudiu Bancu, sunt cunoscuţi pentru faptul că urcă foarte des în atac şi încheie acţiunile cu centrări sau şuturi.

Lotul disponibil al României:

Portari: Ciprian Tătăruşanu (FC Nantes, 57/0), Costel Pantilimon (Nottingham Forest, 27/0), Florin Niţă (Sparta Praga, 2/0)

Fundaşi: Cristian Manea (CFR Cluj, 7/1), Romario Benzar (FCSB, 14/0), Cristian Săpunaru (Kayserispor, 33/0), Ionuţ Nedelcearu (FC Ufa, 3/0), Dragoş Grigore (Ludogoreţ, 33/0), Cosmin Moţi (Ludogoreţ, 14/0), Nicuşor Bancu (U Craiova 1948 CS, 7/0)

Mijlocaşi: Tudor Băluţă (FC Viitorul, 3/0), Răzvan Marin (Standard Liege, 14/1), Paul Anton (Krylia Sovetov, 8/0), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 CS, 3/0), Alexandru Chipciu (Sparta Praga, 40/5), Nicolae Stanciu (Al-Ahli, 28/10), Ianis Hagi (FC Viitorul, 1/0), Alexandru Mitriţă (New York City FC, 6/0), Dennis Man (FCSB, 2/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 18/3), Dan Nistor (Dinamo, 1/0)

Atacanţi: George Puşcaş (Palermo, 4/1), Claudiu Keşeru (Ludogoreţ, 29/7), Andrei Ivan (Rapid Viena, 6/0)

Naţionala Insulelor Feroe ocupă locul 97 în clasamentul FIFA. România se află pe 25.

Adversara României este pregătită de danezul Lars Olsen, 58 de ani.

Lotul selecţionatei din Feroe:

Portari: Gunnar Nielsen (Fimleikafélag Hafnarfjarðar/Islanda, 32 ani), Teitur Gestsson (Havnar Bóltfelag, 26 ani), Karstin Hansen (Skála ÍF, 21 ani)

Fundaşi: Atli Gregersen (Víkingur, 36 ani), Viljormur Davidsen (Vejle/Danemarca, 27 ani), Odmar Færø (Ham-Kam/Norvegia, 27 ani), Heini Vatnsdal (Fremad Amager/Danemarca, 27 ani), Magnus Egilsson (Havnar Bóltfelag, 25 ani), Bartal Wardum (Havnar Bóltfelag, 21 ani)

Mijlocaşi: Hallur Hansson (AC Horsens/Danemarca, 26 ani), Rógvi Baldvinsson (Bryne FK/Norvegia, 29 ani), Gilli Rólantsson Sørensen (Brann/Norvegia, 26 ani), Sølvi Vatnhamar (Víkingur, 32 ani), René Shaki Joensen (Grindavik/Islanda, 26 ani), Brandur Hendriksson Olsen (Fimleikafélag Hafnarfjarðar/Islanda, 23 ani), Kaj Leo í Bartalsstovu (Íþróttabandalag Vestmannaeyja/Islanda, 27 ani), Árni Frederiksberg (NSÍ Runavík, 26 ani)

Atacanţi: Jóan Símun Edmundsson (Arminia Bielefeld/Germania, 27 ani), Klæmint Olsen (NSÍ Runavík, 28 ani), Jákup Thomsen (Fimleikafélag Hafnarfjarðar/Islanda, 21 ani)

Palmares

În șase întâlniri disputate până acum între România şi Feroe, tricolorii le-au câştigat pe toate. Golaveraj 19-1. Ultimele confruntări au fost în preliminariile EURO 2016, 1-0 la Ploieşti (gol Keşeru) şi 3-0 în deplasare („dublă” Budescu şi Maxim).

Arbitru. Meciul va fi condus de o brigadă de arbitri din Turcia. La „centru” va fi Halil Umut Meler, ajutat de „asistenţii” Esat Sancaktar şi Ibrahim Çaglar Uyarcan şi de al patrulea oficial Mete Kalkavan. Meler are în palmares două jocuri din UEFA Nations League şi o finală de Campionat European U17, în 2018, scrie News.ro.

Clasamentul grupei F înainte de meciurile de marți

Programul României în preliminariile EURO-2020

• 23 martie 2019: Malta – Feroe 2-1, Suedia – România 2-1, Spania – Norvegia 2-1
  • 26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, România – Feroe (ora 21:45)
  • 7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – România, Suedia – Malta (ora 21:45)
  • 10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – România, Spania – Suedia (ora 21:45)
  • 5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, România – Spania (ora 21:45)
  • 8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), România – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
  • 12 octombrie 2019: Feroe – România (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
  • 15 octombrie 2019: Feroe – Malta, România – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
  • 15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, România – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
  • 18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – România, Suedia – Feroe (ora 21:45)